Jak pomoci pacientce s pokročilým nádorem lymfatických uzlin?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 5. 2012 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,mám otázku.Moje teta 47 let má již dva roky rakovinu lymfatických uzlin.První rok byl tak nějak bez obtíží,chodila na chemoterapie i na ozařování.Její stav se po roce trošičku stabilizoval a vydržel do vánoc.O vánocích ji neskutečně otekla noha,nebolela.Bolest se dostavila si po dvou měsících,kdy teď v březnu byla natolik veliká,že se teta sama chtěla nechat odvézt do nemocnice.Tam nám řekli,že chemoterapii již nedoporučují,že ji převedou jen na chemoterapii v tabletách,místo varfarinu jí převedli na Heparin,vzhledem ktomu,že v noze našli nějakou starou sraženinu společně s metastázemi v tříslech,které snad nohu údajně ucpali,tak,že se stala minimálně průchodnou a proto došlo k otoku.Na neskutečné bolesti ji dali náplasti a propustili ji domů stím,že jakoby oni už více dělat nemohou.Náplasti ji zatím zabírají,ale stále jí neskutečně bolí žaludek,kolikrát má i takovou bolest,že celý den jen leží schoulená do klubíčka.Když chce vyjít ven,hrozně rychle se unaví a kolikrát se jí dostaví nevolnost a nadměrné pocení.Vůbec nevíme co se děje.Je možné,že ty neskutečné bolesti v oblasti žaludku mohou být z těch náplastí?Nebo by to mohla být ta tabletová chemoterapie?Zaráží mě,že jeden den je teta v pohodě a druhý den přijde neskutečný zvrat.také se hodně zadýchává.Chtěla jsem se zeptat jestli všechny tyto příznaky jsou normální a také bych se chtěla zeptat nato co je vlastně rakovina lymfatických uzlin?Na internetu a ani pořádně nikde jinde se o této rakovině moc nedočtete.Teta má i nějaké metastáze,které jsou hodně aktivní po poslední zprávě vyšetření PET.Chtěla bych ji nějak pomoct alespoň od těch bolestí žaludku,ale nevím jak a ani čím,proto prosím o radu.Jsem už bezradná.Je hrozně těžký,když člověk neumí pomoct ani poradit.Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Tereza

Popisujete nelehkou situaci Vaší tety, která má pokročilý nádor lymfatických uzlin a její stav se horší, má kruté bolesti a slábne a Vy byste jí ráda nějak pomohla.

Vážená Terezo,

nejprve bych se zastavila u Vaší poslední otázky — co je to rakovina lymfatických uzlin. Pravděpodobně půjde o lymfom, to jest nádor, který vychází z buněk imunitního systému, které se nacházejí v mízních (lymfatických) uzlinách. Těchto nádorů je ale celá řada, jsou různě agresivní, různě léčebně ovlivnitelné a mají pochopitelně i jinou prognózu. O jaký konkrétně typ jde u Vaší tety, to nelze nijak dovodit.

Co Vaši tetu nejvíce trápí, jsou bolesti žaludku. Píšete, že má teta náplasti proti bolesti, ale zároveň se bolestí v “žaludku” kroutí a celý den proleží schoulená do klubíčka. Ptáte se, zda za bolesti mohou náplasti nebo snad chemoterapie, kterou ještě dostává. Je pochopitelně obtížné na tuto Vaši otázku odpovědět, když neznám podrobnosti a neměla jsem možnost tetu vyšetřit. Příčin bolestí promítajících se do oblasti žaludku může být velmi mnoho. Bolesti v této lokalizaci mohou mít celou řadu příčin a k jejich objasnění by bylo potřeba podrobnější vyšetření. Je vysoce nepravěpodobné, že by šlo o důsledek náplastí proti bolesti. Píšete, že teta má mnohočetné metastázy. Ty by zcela jistě mohly být příčinou krutých bolestí. Ať již postihují kosti nebo přímo nervové pleteně. Stejně tak by mohlo jít ale i o onemocnění žaludku nebo jiného orgánu dutiny břišní nebo hrudní. Nádor sám může utiskovat trávicí ústrojí a částečná neprůchodnost zcela jistě může být příčinou krutých bolestí i nevolností. Pokud jde o chemoterapii, opět těžko soudit, nevím, o jakou konkrétně jde, ale spíše bych si myslela, že to nebude příčina bolestí.

Vyčerpání, slabost, snadná unavitelnost a zadýchávání provázejí obvykle pokročilá stadia nádorových onemocnění. Někdy může jít o prosté vyčerpání organismu vleklou nemocí, jindy může být na vině třeba chudokrevnost. Příčin může být více. Opět by bylo potřeba znát další podrobnosti.

Moc bych Vám doporučovala obrátit se nejlépe na lůžkový nebo mobilní hospic nebo lékaře specialistu na paliativní medicínu, pokud ve Vašem okolí nějaké máte. Možná i krátkodobá hospitalizace v hospici nebo na paliativních lůžkách k nastavení léčby by mohla tetě přinést velkou úlevu. V dnešní době už nikdo nemusí a ani by neměl trpět krutou bolestí, ať již je její příčina jakákoliv. Každá léčba bolesti by měla obsahovat dlouhodobě působící lék — například náplast a k tomu VŽDY lék krátkodobě a rychle nastupující k léčbě náhle vzniklé, takzvané průlomové bolesti.

Pokud nemáte možnost hospicové nebo paliativní péče, obraťte se na tetiččina ošetřujícího lékaře — ať již praktického nebo lépe hematologa — a s tetiččiným souhlasem můžete všechny Vaše otázky dopodrobna probrat.

Je úžasné, kolik úsilí věnujete snaze tetě ulevit v jejím trápení. Doufám, že Vás moje odpověď nasměruje tak, abyste se dočkaly účinné pomoci.

S úctou a s pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz