Může být neustálá bolest zad příznakem nádoru?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 2. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,mám na Vás dotaz,je mi 42,od ledna jsem na nemocenské poněvadž mě bolí záda,hlavně jak se říká v kříži,ze začátku jsem užíval brufen,ted užívám noax,chodím na masáže,taky jsem chodil na obstřiky,ale nic nepomáhá,taky jsem zhubl poněvadž mi moc nechutná jíst,v březnu jsem objednán na vyšetření CT,chci se zeptat zda by to nemohly být příznaky nějakého nádoru,můj ošetřující lékař by mi nejraději ukončil nemocenskou ,děkuji za odpověd

Křenek Petr

Bolí mě záda, hlavně v kříži. Ze začátku jsem užíval brufen, teď užívám noax, chodím na masáže, na obstřiky, ale nic nepomáhá, zhubl jsem. Nemohly by to být příznaky nádoru?

Vážený pane Křenku,

bolest v zádech je jednou z nějčastějších neurologických obtíží. Většinou trvá několik dní až několik týdnů. Obraz je různý — od mírné bolesti svalů až po bodavou, vystřelující bolest s omezením pohyblivosti. Bolest zad může odrážet dráždění svalů nebo nervů, nebo poranění kosti. Zdaleka nejčastější příčinou je mechanické poškození — trauma. Traumatická bolest zad vzniklá například při sportu, práci na zahradě nebo při úrazu jednostranným a nebo nevhodným zatížením svalů, vazů a podpůrných struktur páteře. Bolest může být způsobena také degenerací meziobratlových plotének, osteoporózou, vrozenými abnormalitami páteře. Méně časté příčiny jsou například Bechtěrevova choroba (zánětlivé onemocnění nejasé etilogie), infekce, ale samozřejmě také nádory — nejčastěji metastázy do skeletu. Bolest zad může imitovat také vředová choroba, nemoci žlučníku a žlučových cest, ledvinové kameny a jiné. Nadváha, kouření, stress, malá fyzická zdatnost i špatný spánek mohou k bolesti zad přispívat.

Diagnostické postupy zahrnují kromě anamnézy a pečlivého neurologického vyšetření také použití zobrazovacích metod: rentgen, CT, MR (magnetická rezonance), izotopové vyšetření, elektromyografie, ultrazvuk, denzitometrie.

Bolest zad má tedy mnohé příčiny. Ve Vašem věku (42let) je nádorové postižení daleko méně pravděpodobné nežli ostatní výše uvedené možnosti. Bez zobrazovacího vyšetření se ale nelze při stanovení diagnózy obejít. Snížení chuti k jídlu a hubnutí nejsou úplně typické. Důležitá je míra — kolik kilogramů jste ztratil, kolik normálně vážíte, jaká je Vaše ideální váha. Na nechutenství se může kromě bolesti samé a psychického stresu významnou měrou podílet i nežádoucí působení léků snižujících bolest.

Při příští kontrole položte tuto otázku Vašemu ošetřujícímu lékaři, ten zná detaily Vašeho onemocnění, jeho dosavadní průběh a jistě bude schopen se ještě před provedením CT lépe vyjádřit k možné příčině.

S pozdravem
MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz