Prognóza pacienta v kómatu po mozkové příhodě s krvácením do mozku

Odpověď na dotaz ze dne 30. 6. 2008 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer. Prosím poraďte mi a podpořte vaším názorem odpovědí... Můj taˇka v sobotu ráno upadl z postele,zavolala se záchranka a teĎ leží v nemocnici v kómatu už třetí den.Bral léky na cukrovku a vysoký tlak.V nemocnici řekli že měl vcelku dost rozsáhlé krvácení do mozku, po CT vyšetření a odeslání snímků do Brna na konzultaci přišla zpráva,že je to opravdu hodně rozsáhlé a nebudou ho operovat. Chci vědět jestli se na snímku mohl objevit jen otok,který zkreslil jejich názor, taky i to jak dlouho může kóma trvat, a co můžeme udělat aby jsme ho z něj probudili. Říkali nám že byl na ventilátoru a dnes mu vysadili léky, aby prý začal reagovat.Když jsme včera přišli měl tlak 140, ale pak mu vyskočil na 202 a museli jsme odejít. Dnes měl 90/40 . Já nevím jak mám dál otázku formulovat... mohli by jste mi to prosím všechno vysvětlit a dopodrobna popsat co a jak. A taky bych chtěla vědět jestli by bylo možné taťku v převézt do jiné nemocnice, jestli je správně vysadit mu všechny léky, i výživu mu vzali, prý měl plný žaludek a nezakrývají ho, jen má na sobě povlak z peřiny, atd. Každý den jiný doktor a taky i kyždý mluví jinak a my pak máme zmatek z toho všeho. Děkuji moc za vaši odpoveď, budu čekat až si najdete čas a odpovíte mi. Dana Šperlínová

Dana Šperlínová

Ve Vašem dotazu píšete, že Váš otec měl závažnou mozkovou příhodu s rozsáhlým krvácením a nyní leží v kómatu v nemocnici. Jeho stav je pravděpodobně velmi vážný, Vy se ptáte co dál, prosíte o vysvětlení.

Vážená paní Šperlínová,

u Vašeho tatínka došlo ke krvácení do mozku, pravděpodobně způsobeného i jeho chronickým onemocněním – cukrovkou a vysokým tlakem. Při krvácení je poškozená část mozku vyřazena z funkce, což se projevuje různými příznaky, například poruchou hybnosti, řeči, vidění apod. Při rozsáhlejším poškození i náhlou ztrátou vědomí, případně i zástavou dýchání a oběhu. Je tedy dobře, že se Váš tatínek okamžitě dostal do nemocnice. V nemocnici je pak takový pacient často nějakou dobu udržován pomocí léků ve „spánku“, zvláště je-li nutné, aby byl napojen na ventilátor, který mu pomáhá s dýcháním. Tím, že je pacient v tomto tzv. „umělém spánku“ dáváme jeho mozku čas na to, aby se zregeneroval, tedy vzpamatoval z poškození a pomalu se začaly obnovovat poškozené funkce. Po určité době (podle stavu pacienta) se dávky těchto tlumivých léků začnou pomalu snižovat, aby se pacient mohl pomalu probírat k vědomí. Obnova poškozených částí a funkcí mozku je ale dlouhodobý a náročný proces, trvá mnohem déle, většinou týdny a měsíce a ne vždy se člověk může uzdravit úplně.

Takže abych zodpověděla Vaše dotazy: myslím si, že právě konzultace CT snímků mozku Vašeho tatínka měla přispět k tomu, aby se lékaři nezmýlili a správně posoudili jeho stav. Snímek vidělo více lékařů právě proto, aby nedošlo ke zkreslení a zvolili nejlepší léčebný postup. Pokud by se naskytla nějaká pochybnost, jistě budou po čase CT vyšetření opakovat.

Jak dlouho koma může trvat Vám opravdu nemohu napsat, to může posoudit jen ošetřující lékař. Za chybu bych nepovažovala ani to, že se mu vysazují léky a výživa, to záleží na jeho aktuálním stavu a ve správnou chvíli je to naopak přínosné. Přikrývat pacienty pouze lehkou přikrývkou či povlakem je také běžné, v těchto letních dnech by mohlo dojít pod teplou dekou k přehřívání těla. Za chybu ale považuji to, že se v informacích od lékařů nevyznáte a máte v nich zmatek. Jako dcera Vašeho nemocného otce máte nejen starost a strach, ale i právo na srozumitelné a pravdivé informace. Samozřejmě můžete nechat převézt Vašeho tatínka do jiné nemocnice, v takto závažném stavu bych Vám to ale nedoporučovala, mohlo by to způsobit více škody než užitku. Je třeba Vašeho tatínka vyvarovat velkým stresovým situacím, on nyní potřebuje všechny síly k uzdravování a každá větší zátěž by ho mohla ohrozit. Doporučila bych Vám si domluvit schůzku s některým s ošetřujících lékařů nebo přímo s primářem oddělení tak, aby na Vás měli čas. Sepište si své dotazy na papír a v klidu se ptejte, pokud něčemu nerozumíte, ptejte se znova, žádejte vysvětlení. Jak jsem již psala — máte právo na srozumitelné a pravdivé informace. Pravděpodobně Vám nikdo neřekne přesnou prognózu, tedy kdy se tatínek  z kómatu vzbudí a jaké bude mít poškození, to nikdo přesně neví, ale aspoň přibližnou představu o jeho stavu a dalším průběhu by Vám měli dát.

A co pro tatínka můžete udělat Vy? Buďte mu nablízku, pokud je to možné, můžete na něj klidně mluvit, dotýkat se ho, pomoci s ošetřováním (hygienou, stříhání vlasů, vousů, natírání částí těla  krémem proti proleženinám…). Jemné dotyky a známé hlasy mohou pomoci Vašemu tatínkovi se probouzet zpět k životu. Ptejte se zdravotních sester, ošetřovatelek nebo fyzioterapeutů v nemocnici, co a jak je možné s tatínkem dělat a nechte si vše ukázat, pokuste se zapojit do péče o něj, mohlo by to být přínosem pro všechny.

Přeji Vám mnoho sil a vstřícných lidí.

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz