Proč je umírání na rakovinu bolestivé?

Odpověď na dotaz ze dne 14. 8. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, z povzdálí jsem "sledovala" umírání příbuzného (29 let) jednoho mého kamaráda, který se mi se všemi těžkostmi svěřoval více než rok. V posledním měsíci se stav jeho příbuzného zhoršil a bez naděje na vyléčení mu byly vysazeny všechny léky kromě analgetik. V této souvislosti mě napadala řada otázek o fungování lidského těla při rakovině s metastázami, zvláště proč je umírání při rakovině tak bolestivé. Jaký je mechanismus této bolesti (bolí jednotlivé napadené orgány nebo špatné signály vysílá mozek)? Nebo je bolest důsledkem poškození organismu chemoterapií? Proč měl pacient cca 3 měsíce před smrtí několik týdnů horečky kolem 40 st.? Byla to "poslední" obrana těla nebo vyčerpání?
Moc děkuji za odpověď.

Lenka

Proč je umírání při rakovině tak bolestivé? Jaký je mechanismus této bolesti (bolí jednotlivé napadené orgány nebo špatné signály vysílá mozek)? Nebo je bolest důsledkem poškození organismu chemoterapií? Proč měl pacient cca 3 měsíce před smrtí několik týdnů horečky kolem 40 st.? Byla to “poslední” obrana těla nebo vyčerpání?

Dobrý den, Lenko,

děkujeme Vám za dotaz, pokusím se Vám odpovědět na Vaše zvídavé otázky.
Tak nejprve o bolesti: o bolesti, jejích typech, mechanismech vzniku a vnímání byly napsány i velmi tlusté knihy, já se pokusím Vám ji popsat v několika větách. Bolest obecně nejčastěji vzniká přímým podrážděním specifických čidel — receptorů bolesti. Tato čidla jsou umístěna na kůži, na sliznicích vnitřních orgánů, v míše i v mozku a jejich podrážděním vzniká vzruch, který se nervovým systémem převádí do center v mozku, kde je utvářen “vjem bolesti”.
Bolest při rakovině, tedy nádorová bolest je způsobena více příčinami. Může bolet přímé prorůstání nádoru nebo metastáz do orgánů či kostí, případně jejich tlak na okolní struktury. Tím dochází k podráždění výše zmíněných receptorů bolesti a vzniku bolestivého vjemu.
Často bolest souvisí i s onkologickou léčbou — například bolesti po operaci, záněty sliznice v ústech a ve střevě po chemoterapii nebo radioterapii, chronická bolest nervů poškozených předchozí radioterapií aj.
Rozlišujeme několik typů bolesti, která se liší mechanismem vzniku, průběhem i léčbou: například tupá bolest viscerální vycházející z vnitřních orgánů, bolest somatická (tělesná) či bolest neuropatická, která vzniká při poruše periferních nervových vláken (“nervů”) atd. Také se používá termín pro bolest “totální” či celkovou, která zahrnuje nejen bolesti tělesné, ale i bolest duševní — způsobenou utrpením, pocitem ztráty smyslu a dosavadního místa ve světě, což může ještě více zhoršovat projevy bolesti tělesné.
Jak vidíte, není to s bolestí jednoduché, někdy nelze ani přesně diagnostikovat, jak je způsobena, ale je třeba ji pečlivě odhalovat a trpělivě léčit.
Druhá část Vašeho dotazu je o horečce. Ani s tou to není jednoduché. Horečka je obranný mechanismus, kterým se tělo snaží bránit nějakému poškození — například napadení těla cizorodým nepřítelem (viry, bakterie aj.). U rakoviny ale mnohdy jde i o reakci těla na přítomnost nádorové tkáně. Obecně je výskyt teplot při nádorových onemocněních častý a může být způsoben působky, které se uvolnují při reakci těla na “cizí” nádorové buňky, nebo přímo z buněk nádoru. Někdy je to i vedlejší reakce na podávané léky. Takže v případě, který Vy popisujete ve svém dotazu, mohlo jít jak o infekci, tak i o celkovou reakci organismu na postupující onemocnění či nežádoucí účinek podávané léčby. Doufám, že jsem alespoň částečně uspokojila Vaši zvědavost, pokud Vás daná problematika zajímá hlouběji, zkuste odbornou literaturu.
Přeji hodně zdraví a neutuchající touhu po vědění.

S pozdravem
Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz