Probouzení z umělého spánku

Odpověď na dotaz ze dne 21. 4. 2008 zobrazit původní dotaz

Dobry den, uz se nejaky cas trapim nad zdravotnimi potizemi me maminky. V cervnu ji ma byt 50 let, vzdy byla vicemene zdrava, zadne vazne choroby ani operace behem zivota neprodelala. V pulce listopadu lonskeho roku si zlomila nohu v nartu. Zlomenina ji srostla, ale otok zustal. Nejake leky ji pry kvuli tromboze pichali do bricha a nasadili jakesi leky. Stav se zlepsil, ale uplne se to jeste nevyresilo. 1. 4. odjela se svym pritelem na navstevu k jeho rodicum 250 km od domova. Vecer ji zacaly velke bolesti v brise a zvracela a mela veliky prujem. Davala to za vinu zlucnikovemu zachvatu. Jeste vecer byla na tamni pohotovosti pro injekci a bolesti na chvili upustily. Druhy den ji ale musela odvezt RZS do nemocnice. Byla 3 dny na kapackach a byla vysetrovana a sledovana, kdy se zjistilo, ze jde o nepruchodnost strev. Nejaky vaz ji zaskrtil tenke strevo. Operovana byla 4.4., kde ji nejspis odstranili vaz a strevo urovnali, ale k resekci streva nedoslo. Byla kontrolovana na JIPce. Po par dnech ji zacalo byt lepe, zacala mit chut jist a smala se i pres vsechny ty vyvody, hadicky, kapacky i bolesti... Od 14.4. ji zase zacalo byt hur, bolesti v oblasti dutiny brisni se stupnovaly a lekari zjistili,ze se peristaltika strev neobnovila a ze ma zanet pobrisnice a na strevech se ji utvorily podelne srusty, ktere opet branily v pruchodnosti strev. Znovu operaovana byla 16. 4. Od te doby lekari udrzuji maminku v umelem spanku. Nejdrive rikali, ze bude v umelem spanku do druheho dne, nyni vsak rikaji, ze bude v umelem spanku 8 - 10 dni. Dnes ji delali ultrazvuk, kde zjistili, ze se streva hoji, ale stale ji nechavaj v umelem spanku. Jsem z toho nervozni. Lekari jsou nyni skoupi na slovo a rikaji, ze nyni je to na mamce, aby zabojovala, ze se ceka, jak se s tim jeji organismus vyrovna. Lekari oznacuji jeji stav, jako vazny... Nyni jsem v 7. mesici tehotenstvi, maminka se tolik tesi na svou prvni vnucku a ted se stane tohle. To je nyni vse, co o mamce vim, protoze jak jsem jiz psala na zacatku, je 250 km od mista bydliste a ja nemam moznost s ni byt porad. Je tam s ni jeji pritel, dochazi za ni, ale je take z toho velmi spatny. Mam tedy nekolik dotazu, ale je mi jasne, ze vice mi reknou jeji osetrujici lekari, jen bych chtela slyset Vas nazor.
1. Muze se jednat o rakovinu tenkeho streva, kdyz se tak rychle udelaly plosne srusty po 1. operaci? Resp. jak casto byva rakovina tenkeho streva a jak se projevuje, zda je lecitelna, apod.
2. Jak dlouho muze byt maminka po takove operaci v umelem spanku, jestli to pro ni neni nebezpecne, jestli nemuze mit nejak poruseny mozek po delsim umelem spanku.
3. Nemyslim si, ze se jedna o nejakou lehkou operaci, ale ani ne o nejakou extremne moc zavaznou... Jaka je podle Vas sance, ze se uzdravi?
4. Co presne znamena vazny stav pacienta? Je to ohrozeni zivota, nebo to uz se oznacuje terminem kriticky? Ma pacient ve vaznem zdravotnim stavu velkou sanci na uzdraveni?
5. Myslite, ze je dobre, abych za ni prijela ve chvili, kdyz ji budou probouzet? (porad silne verim, ze se mi vrati, a ze to neni tak vazne, jak lekari tvrdi)...

Moc dekuji za odpovedi a doufam, ze jsem vas tim moc nezdrzela. Jeste jednou moc dekuji i za to, ze me nekdo vyslechne a kdyz to bude jen trosku mozne, tak i povzbudi. Nechci byt v tomto stavu moc nervni a uplakana. Maminka mi vzdy rikavala, ze kdyz budu uplakana ja, bude uplakana i nase holcicka... :-)

Preji Vam krasne dny bez potizi a starosti.

Lenka S.

Lenka S.

Popisujete stav a léčbu vaší maminky a ptáte se, o jak závažné onecmocnění se jedná a jaká je prognóza.

Milá paní Lenko,

jsou situace, kdy se i lehčí nebo středně těžká operace zkomplikuje. Z toho, co píšete a co o stavu Vaší matky víte, lze soudit, že se nejednalo a nejedná o onkologickou operaci. Vaše maminka tedy nemá rakovinu. Srůsty, vazivové pruhy, špatná střevní průchodnost, zánět pobřišnice: to vše jsou závažné komplikace, jež mohou nastat po každé větší břišní operaci. Někdy je zánět v těle tak velký, že hrozí ” otrava krve” — sepse. Lékaři v této situaci někdy kromě antibiotik pacienta léky tlumí, popř. ho úplně uspí, aby zmírnili jeho nepřijemné pocity a stres. Délka takového umělého spánku závisí na velikosti operace a přidružených komplikacích. Během spánku lékaři pravidelně hlídají tlak, puls, stupeň okysličení krve atd. K poškození mozku během tohoto “spánku” by nemělo dojít. Nejsem schopna posoudit, zda je vaše matka t.č. v bezprostředním ohoržení života. Na to se musíte zeptat ošetřujícího lékaře.

Proces probouzení z umělého spánku je postupný, pacienti bývají někdy ještě několik dní mírně utlumení, někdy trochu popletení. Přítomnost někoho blízkého v této chvíli může být užitečná, ale není nezbytně nutná. Lékaři a sestry se budou jistě snažit, aby “návrat do bdělé reality” byl co nejpřijemnější.

Přeji Vám hodně sil, zdárný konec těhotenství a Vaší matce rychlou úzdravu a návrat do normálního života (včetně nové role babičky).

S pozdravem

MUDr. Regina Slámová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Regina Slámová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz