Problém s příjmem potravy

Odpověď na dotaz ze dne 22. 7. 2008 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, děkuji za odpověď,ale vše co jste nám odpověděl (a) víme.Dokonce jsem i psala, že matka, je po infúzní léčbě,a le ta problém nevyřešila.Ten kdo jí umístil do nemocnice, byl zrovna její obvodní lékař po konzultaci s odborným lékařem.Pomoc sester v domácí péči zatím nepotřebujeme, jelikož toto vše zatím zvládáme sami a jsme i plně informováni jak postupovat v případě, že toto už nebudeme zvládat.Chápeme i to, že starší lidé, už nepotřebují tak velký příjem potravin.Ale .... a to je právě co nás tak trápí... Maminka v domácí péči odmítá jakékoliv jídlo i pití a pokud se nám podaří ,aby něco málo snědla, tak to vzápětí vyvrátí.Stav vypadá jako při mentální anorexií , nebo bulimií....Nastal u ní váhový úbytek 22 kg, což je pro její organismus velmi oslabující.Nutrilon, jsme zkoušely,ale bohužel když odmítá jakoukoliv potravinu i tekutinu není možné, to do ní dostat.Opravdu se obáváme, že umře , když to nazvu drasticky na hlad a dehydrataci.... Vše je jen opravdu psychického rázu a proto Vás znovu žádám, zda nám nemůžete v celé problematice poradit. Mnohokrát děkuji Vašinová

Georgia Vašinová

Řešíte problém s maminkoou, která odmítá potravu a dle vašich slov “se rozhodla zemřít”.

Dobrý den, paní Vašinová,

máte pravdu, že infuzní léčba problém nevyřeší, to je jen jednorázová pomoc v případě, že vše ostatní selže. Píšete, že problém je psychického rázu, minule jste napsala, že se Vaše maminka rozhodla zemřít.

Těžká nemoc, pokud člověku ovlivní dosavadní způsob života, často způsobí kromě změn fyzických i změny psychické, někdy se mluví o tzv. „totální bolesti“. Nejedná se o bolest celého těla, ale o bolest celého člověka, tedy nejen jeho stránky fyzické, ale i psychické, například bolest ze ztráty všech možností, které měl člověk před nemocí, ze ztráty postavení v rodině, zaměstnání, ale i bolest ze ztráty smyslu života… Projevem může být i deprese, která samozřejmě může velmi změnit psychiku nemocného i jeho chuť a vůli k životu.

Nevím, jak na tom Vaše maminka je, ani jaké má jiné problémy, ale pokud píšete, že jiná příčina jejích obtíží se zažívacím traktem byla vyloučena, zkusila bych se ještě pustit touto cestou – tedy poradit se s obvodním lékařem nebo psychiatrem, jestli maminka netrpí depresí a jestli není nutno ji léčit. Depresi lze léčit antidepresivy, tedy speciálními léky, léčbu ale musí určit lékař. Možná by bylo vhodné poradit se i s psychologem, psychiatrem nebo jiným odborníkem, kterému Vy nebo Vaše maminka důvěřujete. Společně by Vám i Vaší mamince mohl pomoci nalézt nějakou cestu z jejího i Vašeho trápení.

Přeji mnoho štěstí

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz