Přiznání příspěvku na péči posmrtně

Odpověď na dotaz ze dne 13. 11. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat za mého otce. Už od léta pe;čuje o maminku, která má onkologické onemocnění. V září došlo k významnému zhoršení jak zdravotního stavu maminky, tak finanční situace. Otec si tedy zažádal o příspěvek na péči. Už u nich byla i pracovnice sepsat papíry, ale upozornila je, že mají jen jednu paní doktorku, která věci vyřizuje a že nyní se proces "zasekne". Bohužel se maminčin stav výrazně zhoršuje a obáváme se, že už se nedožije letošních Vánoc. Je možnost, že by v tom případě, pokud bude příspěvek vůbec přiznán, byl otci zpětně vyplacen?
Peníze jsou totiž v celé naší rodině poměrně problém. Děkuji za odpověď.

Blanka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Blanko,

popisujete obtížnou situaci v rodině, kdy se tatínek stará o onkologicky nemocnou maminku. Nyní se maminčin stav zhoršil. Tatínek má zažádáno o příspěvek na péči, už proběhla i návštěva sociální pracovnice, která upozornila na „zaseknutí“  procesu z důvodu fungování pouze jedné posudkové lékařky. Vaše finanční situace je problematická, ptáte se, zda je možné, aby byl tatínkovi příspěvek na péči vyplacen i zpětně po úmrtí maminky.

Je hezké, že se o maminku tatínek stará a že se zajímá i o to, jak zlepšit nepříznivou finanční situaci, ve které se Vaše rodina nachází.
Co se příspěvku na péči týká, je určen osobě závislé na pomoci druhého člověka – tedy Vaší mamince, a je určen k tomu, aby si z něj nakoupila sociální služby, které potřebuje a nejlépe jí vyhovují. Peníze z příspěvku může dávat i osobě blízké (ve Vašem případě tatínkovi), který o osobu závislou na cizí pomoci (tedy maminku) pečuje.

K procesu kolem příspěvku na péči: Návštěva sociální pracovnice již proběhla, nyní je ještě opravdu třeba počkat na posouzení  lékařkou lékařské posudkové služby (učiní to dle zprávy od  toho lékaře, kterého jste uvedli v žádosti) a na následné rozhodnutí o přiznání či nepřiznání příspěvku a o jeho případné výši.
Ohledně zpětného vyplacení příspěvku je důležité rozhodnutí o jeho přiznání.

Pokud by byl mamince příspěvek přiznán nyní, bude jí zpětně vyplacen od data podání žádosti v přiznané výši a může ho poskytnout tomu, kdo o ní pečuje, tedy tatínkovi.

Ze zákona jste povinni hlásit do 8 dnů na místně příslušný sociální odbor (kam jste podávali žádost o příspěvek) všechny změny, které nastaly od podání žádosti – např.  využívání sociální služby, dobu, kdy byla v lůžkovém zdravotnickém zařízení , též úmrtí maminky. 

V případě, že by maminka  zemřela  před rozhodnutím o přiznání příspěvku, vstupují do dalšího řízení a nabývají nárok na částky splatné od podání žádosti do dne smrti maminky dle zákona o sociálních službách její manžel a poskytovatel pobytových sociálních služeb, jsou-li uvedeni v žádosti, případně dodatečně ohlášeni.

Pak by bylo třeba požádat o vyřízení žádosti a o přechod nároku. Je také třeba nějakým způsobem dosvědčit, že někdo z výše uvedených osob s maminkou v době jejího úmrtí žil ve společné domácnosti. Poté se řízení o příspěvku bude dále řešit a příslušný sociální odbor (kde jste žádost podali) o nároku na příspěvek rozhodne a na základě rozhodnutí jej zpětně vyplatí. Příspěvek na péči není předmětem dědictví.

Píšete, že maminka se výrazně zhoršila a Vy se obáváte, aby Vás do Vánoc neopustila.
Přeji Vám i tatínkovi mnoho sil a odvahy, které by Vám oběma pomohly žít s takovouto obavou, dovolily pečovat o maminku a současně mít co nejmenší finanční starosti.

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz