Příteli zemřel otec, nedostal oficiální zprávu o jeho smrti ani dědickém řízení. Mohl být z řízení vyloučen? Lze jej obnovit?

Odpověď na dotaz ze dne 21. 7. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
můj přítel měl otce, kterého nikdy neviděl. Otec neměl o syna zájem a nikdy ho nekontaktoval, výživné poslední tři roky vyživovací povinnosti neplatil. Jediné co o něm přítel věděl, je jak se jmenuje, rodné číslo a to, že má slovenskou státní příslušnost. Pravděpodobně žil poslední roky před úmrtím na Slovensku. Před 2 lety zcela náhodou zjistil, že jeho otec je již půl roku po smrti. Je jeho jediným potomkem a otec nebyl ani ženatý. Je možné že byl nějakým způsobem vyloučen z dědického řízení? Nikdy nedostal oficiálně žádnou zprávu o otcově smrti ani o dědickém řízení. Pokud však dědické řízení proběhlo, aniž by byl jeho účastníkem, je možné jej znovu obnovit? Kde by se mohl informovat, když jeho otec zemřel pravděpodobně na Slovensku? Možná mu byla i zaslána na adresu trvalého bydliště nějaká informace o úmrtí otce a o dědickém řízení, ale protože se v tu dobu v místě bydliště dlouho nezdržoval, dopis nebyl doručen.
Moc děkuji za odpověď.

Jitka

Dobrý den,

je možné, že otec přítele nezanechal žádný majetek, a proto neproběhlo standardní dědické řízení, v němž by přítel byl účastníkem řízení. Je rovněž možné, že otec syna vydědil. Pak by přítel byl účastníkem řízení, informace o probíhajícím řízení se k němu však nedostala, např. proto, že soudu nebyla známa adresa jeho pobytu, proto, že se mu na známé adrese nepodařilo doručit apod.

Pro objasnění doporučuji obrátit se na příslušný soud, který vedl dědické řízení. Místně příslušným soudem je soud, v jehož obvodu otec zemřel. Soud by Vašeho přítele měl na jeho žádost nechat nahlédnout do pozůstalostního spisu, v němž byste měli najít odpovědi na Vaše otázky.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz