Příteli léčili rakovinu tlustého střeva, má bolesti, je unavený. Jak mu pomoci? Jak připravit děti na případné špatné zprávy?

Odpověď na dotaz ze dne 25. 10. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, můj přítel prodělala rakovinu tlustého střeva a teď čekáme na kontrolu, která bude v lednu. Moc se bojím, začíná mít bolesti a je unavený i přesto chce počkat na leden. Co když nám řeknou špatnou zprávu......jak dlouho může žít a jak můžu jeho život prodloužit...cokoliv..lázně! Jak na to připravit děti? Děkuji s pozdravem a poděkováním Leona Rýdlová

Leona

Píšete, že máte obavy o přítele, který má za sebou onkologické onemocnění a není mu teď dobře. Přemýšlíte, co pro něj udělat, jak můžete jeho život prodloužit a ptáte se, jak na to připravit děti.

Dobrý den, paní Leono,

přijde mi zcela pochopitelné, že máte obavy. Rozumím, že když má přítel bolesti a je unavený, ráda byste, aby šel k lékaři dříve a nečekal na domluvený termín až v lednu. Musí být hodně náročné vidět, jak příteli není dobře. Představuju si, že možná i on zatím návštěvu lékaře odkládá, protože se obává špatné zprávy. Předpokládám, že jste se ho snažila k návštěvě lékaře povzbudit. Výhodou dřívější návštěvy je, že je možné probrat s lékařem možnosti úlevy od současných potíží a také léčba bývá často jednodušší, pokud se s ní začne dříve. Konečné rozhodnutí je ale na něm.

Ošetřující lékař má také nejlepší informace ohledně prognózy, takto přes internet Vám žádný lékař nedokáže spolehlivě či konkrétně odpovědět. Lékař může říct příteli, i Vám s jeho souhlasem, jaký další vývoj nemoci očekává a co je možné pro něj udělat. Dá se ho zeptat také na to, zda by byly vhodné zmiňované lázně nebo by lékař doporučil něco jiného.

Přemýšlíte, jak připravit děti. Oceňuji, že na ně v tomto ohledu myslíte. Je určitě dobré, aby děti v tuto chvíli věděly, že jejich tatínek je vážně nemocný a aby věděly, jaká omezení z toho plynou, např. teď přítel nemůže dělat s dětmi některé aktivity jako dříve. Děti bývají hodně vnímavé k atmosféře v rodině, takže informace o nemoci jim může pomoct pochopit, proč asi býváte víc smutní apod. Je dobré děti podpořit v tom, že se mohou ptát, na co budou potřebovat. Záleží taky na věku dětí — předškolní děti mohou např. potřebovat vysvětlit rozdíl mezi běžnou nemocní, kdy po pár dnech odpočinku jsme zase zdraví a mezi nemocí tatínka, která trvá dlouhou dobu. Školní děti můžou zajímat podrobnosti o nemoci, může je např. zajímat, co znamená slovo rakovina. Dospívající umí vnímat nemoc v kontextu rodiny, mohou přemýšlet třeba nad tím, jak situaci zvládnete finančně, pokud přítel nemůže pracovat.

V náročných životních situacích bývá dobré mít podporu. Je možné využít psychoterapeutickou podporu, kterou onkologicky nemocným a jejich blízkým nabízí např. Gaudia proti rakovině. Psychosociální pomoc nabízí také Amélie, která provozuje linku určenou všem, kterých se týká téma onkologického onemocnění. Je možné využít telefonát jako podporu pro sebe i jako prostor ke sdílení, jak mluvit s dětmi, kdybyste potřebovala.

Moc bych Vám přála, aby zprávy o přítelově zdravotním stavu byly co nejpříznivější.

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz