Přítel má poslední stádium cirhózy. Chci mu co nejvíc pomoci, ale ta bezmoc je velká.

Odpověď na dotaz ze dne 14. 4. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den ,přitel ma ppslední stadium cirhozy jater ,prodělal 3 bezvědomi ma enceloalopatii nenluví leží krmím ho a chci aby byl doma .Múj dotaz :maji pacienti bokesti, ja mu chci co nejvíce pomoct ale ta bezmoc je velka .děkuji

Božena

Píšete, že Váš přítel má poslední stádium cirhózy jater. Má encefalopatii. Prodělal tři bezvědomí, nemluví, leží. Krmíte ho. Chcete, aby byl doma. Ptáte se, jestli takoví pacienti mají bolesti. Popisujete velkou bezmoc, kdy nevíte, jak příteli pomoci.

Dobrý den paní Boženo,

obracíte se na nás ve velmi těžké situaci. Je úžasné, že se chcete o přítele postarat doma. Taková péče může být velmi náročná po všech stránkách a úplně rozumím Vašemu pocitu bezmoci.
Co se týká bolesti, tak cirhóza jater většinou bolestivá není. Někdy může bolet pravý bok, pokud se játra rychle zvětší, ale nebývá to to, co by pacienty s cirhózou nejvíc trápilo. To, co by mohlo být pro vašeho přítele obtěžující, je plnění břicha vodou. To se u cirhózy děje poměrně často a ta voda v břiše může tlačit a obtěžovat. Může způsobit i pocit dušnosti, když velké břicho tlačí na bránici. Nejnepříjemnější pro Vás můžou být stavy zmatenosti, které doprovázejí encefalopatii. Většina pacientů při encefalopatii upadne do komatu a jakoby klidně spí a vypadají, že je nic netrápí. Někdy ale může encefalopatie vyústit do neklidu, kdy se nemocný na lůžku snaží otáčet a vrtět, přestože nemá na nic sílu, může si stahovat deku, sundávat oblečení a šátrat rukama, může sténat. To, s čím je zapotřebí počítat vždy, je prohlubování nechutenství a v pokročilém stádiu úplný odpor k jídlu, který je zapotřebí respektovat a nemocného do jídla, pokud nechce jíst, nenutit. Je to dáno tím, že játra přestanou fungovat a nemocný pak stravu nedokáže zpracovat a využít a může to vyvolat zvracení.
Na všechny tyto nepříjemné stavy existují účinné léky. To, co nedokážeme vylepšit je obrovská únava, slabost, nechutenství až nakonec koma. Můžeme ale pomocí léků ulevit od nevolnosti, zvracení, neklidu, bolesti, dušnosti. Je možné i v domácím prostředí vypustit vodu z břicha, pokud by tlačila. Budete ale potřebovat buď služby domácího hospice anebo ochotného praktického lékaře, který Vám může léky pro úlevu předepsat. Pokud Váš přítel nebude polykat, je možné, aby k Vám jezdila sestřička z domácí péče a léky podávala injekčně. Určitě se zkuste obrátit o radu buď na praktického lékaře nebo nejbližší domácí hospic ve vašem regionu.

Přeji Vám hodně sil, aby se Vám povedlo zvládnout vše doma bez trápení a s dostatečnou podporou.

S úctou

Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz