Mám nárok na příspěvek na péči o svého otce?

Odpověď na dotaz ze dne 3. října 2014 zobrazit původní dotaz
Chci se zeptat, mám otce 89 roků, který je vdovec, téměř neslyší, jestli může být přiznán příspěvek na péči. Vzhledem k jeho rokům musím o něho pečovat. Marie
Marie
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, zda může Váš otec, kterému je 89 let, zažádat o příspěvek na péči, jelikož kvůli svému věku potřebuje pomoc a téměř neslyší. S touto péčí mu pomáháte Vy.

Dobrý den, paní Marie,

Příspěvek na péči je určen osobě, která je závislá na pomoci druhé osoby. Pokud je příspěvek přiznán, může ho nemocný poukázat právě osobě, která mu pomáhá se zajišťováním péče o sebe nebo si za něj může nakoupit některou ze sociálních služeb.

Příspěvek na péči může být přiznán na základě sociálního šetření a lékařského posouzení zdravotního stavu, kde je zaznamenáno, s jakými úkony potřebuje daná osoba pomoci a v jakém stupni je závislá na péči druhé osoby. Je potřeba, abyste vyplnili formulář Žádost o příspěvek na péči a přílohu Oznámení o poskytovateli pomoci a podali je na příslušném Úřadě práce, který náleží k trvalému místu bydliště Vašeho otce (osobně, poštou nebo v podatelně). Podrobnější informace a potřebné formuláře naleznete na tomto portálu v odkazu výše.  

Přeji mnoho sil při péči o tatínka a rychlé vyřízení Vaší žádosti.

S pozdravem

Markéta Draxlerová