Příspěvek na péči

Odpověď na dotaz ze dne 30. 1. 2012 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, moje maminka se nachází v termínálním stádiu rakoviny s mnočetnými metastázemi. Před 14 dni přestala být soběstačná a potřebuje trvalou péči. Není schopna si uvařit, zajít nakoupit atd. Proto se teď o ní starám já, ale musel jsem omezit své pracovní aktivity. Chtěl jsem se proto zeptat, zda má nárok na příspěvek na péči a jak o příspěvek žádat, když se její stav zrhošuje, takže stupeň závislosti se může rychle změnit. Děkuji za odpověď a prosím, aby můj dotaz zůstal anonymní.

Pavel
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den,

píšete, že se staráte o maminku v terminálním stádiu rakoviny. Před dvěma týdny přestala být soběstačná a potřebuje Vaši trvalou péči. Abyste se o ni mohl starat, musel jste omezit práci. Ptáte se, zda má maminka nárok na příspěvek na péči a jak o něj žádat.

Je od Vás hezké, že jste se rozhodl o maminku v jejím vážném stavu postarat. Bohužel bývá obvyklé, že u onkologicky nemocných se jejich zdravotní stav často rychle mění a tedy i závislost na péči druhé osoby se úměrně těmto změnám zvyšuje.
Musel jste omezit svou práci, je tedy jen dobře, že se zajímáte o příspěvek na péči a věci s ním související.
Zda někdo na příspěvek na péči  nárok má nebo nemá, je až výsledkem rozhodnutí na základě sociálního šetření a zdravotního posudku. Podle Vašeho popisu situace se domnívám, že není důvodu, proč by na něj maminka neměla mít nárok zvláště ve chvíli, kdy se její stav horší.

Ohledně Vašeho dotazu, jak o příspěvek žádat: O příspěvku rozhodují kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR. Žadatel musí vyplnit potřebné formuláře: Žádost o přiznání příspěvku na péči a Oznámení o poskytovateli pomoci. Kontaktní pracoviště úřadu práce pak vydají rozhodnutí na základě vypracovaného zdravotního posudku Lékařskou posudkovou službou České správy sociálního zabezpečení (LPS ČSSZ), podkladem pro vypracování zdravotního posudku jsou aktuální lékařské zprávy a písemný záznam ze sociálního šetření, který pořídí sociální pracovnice na návštěvě u Vás a Vaší maminky doma.

Když se zdravotní stav žadatele o příspěvek na péči zhorší, je možné požádat o změnu výše – opět je k tomu třeba vyplnit formulář. To však můžete udělat až ve chvíli, kdy obdržíte rozhodnutí o přiznání příspěvku, a dozvíte se tak, v jakém byl mamince přiznán stupni.

S úctou a přáním co nejvíce společného času s maminkou

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz