Příbuzná žije v zahraničí. Jak může zajistit účast v dědickém řízení aniž by musela osobně přijet?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 3. 2022 zobrazit původní dotaz

Příbuzná, občanka ČR žijící dlouhodobě v zahraničí (EU) by se měla zúčastnit dědického řízení po zemřelé matce v ČR. Cestovat kvůli tomu do ČR je pro ni obtížné, může to řešit plnou mocí někomu jinému. Otázkou je, jak složité je ověření podpisu této plné moci v cizině - je nutný nějaký autorizovaný překlad (apostila) nebo stačí (lze) v cizině podepsat česky psanou plnou moc podobně jako kdyby to udělala v ČR?
Pokud by byl s podpisem plné moci v cizině problém, nestačilo by, kdyby se prostě dědického řízení nezúčastnila a získala dědictví i přesto, nebo z toho plyne nějaký problém?
Děkuji

Míra

Vaše příbuzná žije v zahraničí. Měla by se zúčastnit dědického řízení po matce. Ptáte se, zda se musí řízení účastnit a zda a jak je možné to řešit plnou mocí.

Dobrý den,

obecně nelze doporučit dědické řízení ignorovat, většinou je nutností se minimálně jednou k notáři dostavit. Neúčast byť jediného z dědiců může dědické řízení prodlužovat. Lze s ním komunikovat předem tak, aby se vše potřebné vyřídilo v rámci jediné schůzky, bohužel ale samozřejmě nelze vyloučit případné průtahy v komplikovanějších případech.

Možné řešení jste již sama zmiňovala ve Vaší otázce – skutečně lze zplnomocnit jinou osobu k jednání jménem Vaší příbuzné/dědičky. Není relevantní, kde byla plná moc sepsána. Pokud je Vaše příbuzná Češka, může sama plnou moc sepsat a podepsat. Ze zákona nevyplývá povinnost podpis na plné moci ověřovat. Pokud ale bude mít soudní komisař pochybnosti o její pravosti, může žádat o ověření podpisu. Doporučovala bych dotaz směřovat přímo na notáře, který je pověřen projednáním pozůstalosti. Poradí, jaké náležitosti na plné moci bude pro dědické řízení vyžadovat.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz