Pomoc pro pacienta po krvácení do mozku

Odpověď na dotaz ze dne 6. 12. 2010 zobrazit původní dotaz

dobrý den, mám maminku (66 let)po krv. do mozku před 3 lety s následnou hemiparézou a epilepsií. Pečuje o ní výborně otec, ale máma nechce moc cvičit, že jí vše bolí. Je možné někde ( kde?) zažádat o docházení rehab. prac. domů? Bylo by vhodné se obrátit i na psychologa (kde)? Maminka se domnívá a stále čeká na ,,zázrak,, že se jí vše samo rozhýbe. Začíná být i dost nagativistická. Otec jí nechce nikam dát jelikož sama nejí (může, ale nechce se, jí nic jí prý nechutná a hlad ani žízeň nepociťuje)moc děkuji

iva

Hledáte možnosti pomoci pro maminku, která je po krvácení do mozku negativistická a nechce se jí spolupracovat při léčbě, resp. rehabilitaci.

Dobrý den, Ivo,

zázraky se dějí, ale Vy se zcela správně neuchylujete k čekání, ale snažíte se pro maminku zajistit nápravu aktivně a jistě s vypětím mnoha sil, protože péče o takto postiženého člověka je náročná. Oceňuji Váš přístup.

Začnu od konce. Pasivní i negativistický přístup maminky k jejímu zdravotnímu stavu a nemoci není neobvyklý a souvisí se změnami, které jí náhlá a vážná nemoc přinesla. Asi není daleko od pravdy, když říká, že ji „vše bolí“. Protože se mluví o tzv. celkové nebo totální bolesti, která neznamená bolest orgánu nebo části těla, ale „celého člověka“, nejen jeho fyzického těla, ale i psychiky. Souvisí se ztrátou schopností ovládat své tělo i svět kolem sebe, se ztrátou místa v rodině, okruhu přátel, zaměstnání… Je to situace, se kterou se vyrovnává člověk jen velmi obtížně a opravdu může vyústit v negativistický přístup ke světu, který se v této situaci zdá nepřátelský.

Taková situace vyžaduje komplexní řešení a stav se jistě nezmění ze dne na den, drobnými krůčky lze ale leccos zlepšit.

Považovala bych za vhodné, aby její stav posoudil psycholog nebo i psychiatr a navrhl, co by bylo možné pro maminku udělat. Jestli zvolit nějaký druh psychoterapie, eventuelně ji podpořit i léky (tzv. antidepresiva), pokud je již neužívá, tak, aby na svět získala pozitivnější náhled a pokusila se aktivněji zapojit do denních činností. Bohužel nevím, kde bydlíte a jaké jsou ve Vašem místě bydliště možnosti, ale kontakt na psychiatra nebo psychologa by Vám měl poskytnout praktický lékař nebo se můžete obrátit na místní Linku důvěry, která bude mít kontakty.

Šetrná rehabilitace by byla samozřejmě velmi vhodná, rehabilitační pracovnice za maminkou docházet domů mohou, opět nejlépe bude domluvit se přes praktického lékaře. Ten také může předepsat služby agentury domácí péče (home-care), které mohou poskytovat zdravotní, ošetřovatelskou i rehabilitační péči v domácím prostředí a pomáhat Vám pečovat a jsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Můžete také využít pečovatelských služeb – jejich seznam  v třídění jak podle služeb, tak podle města najdete na registru poskytovatelů sociálních služeb.

Maminka je závislá na pomoci druhých, mohla by tedy požádat o příspěvek na péči,  ze kterého by mohla hradit např. pečovatelské služby.

Přeji vám mnoho štěstí i sil

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz