Kamarádovi se po roce a půl vrátila rakovina plic, další léčbu už nyní odmítá. Přeci to nemůže jen tak vzdát?

Odpověď na dotaz ze dne 14. března 2007 zobrazit původní dotaz
DObrý den muj kamarád měl rakovinu plic byla mu chirurgicky odstraněna ale po 1,5 roce se vrátila ale on už lečbu odmítá prý do toho nepujde znovu a stejně má život na dvě věci on to vzdává nechce žít atudíš se ani lečit rozešel se sholkou adoma mu to neklape ale přece to nemuže jen tak vzdát??? Děkuji za odpověd
Gabina

Vážená Gábino,

je zřejmé, že Vám osud Vašeho kamaráda není lhostejný. Z Vašeho dotazu zaznívá naléhavost a strach o život.

S náročnými životními situacemi se každý vyrovnáváme svým osobitým způsobem. A ke svým rozhodnutím a činům máme vždy své vlastní, jedinečné důvody.

Pokud chcete být oporou Vašemu kamarádovi i v jeho nelehké situaci, potřebujete rozumět důvodům jeho jednání. Ptejte se ho, co jej k jeho rozhodnutí vede, co již nechce žít a snášet, naslouchejte mu. Možná, že když na chvíli uvidíte situaci jeho očima, pochopíte. Možná, že uvidíte, jak byste mu mohla pomoci. Možná, že on zjistí, že není se svým utrpení sám a že je přijímán i s takovýmto rozhodnutím. A tato zkušenost může způsobit i změnu v jeho hodnocení celé situace. A i kdyby své rozhodnutí nezměnil, může prožít zbytek života bez pocitů osamělosti. A to není málo.

Paní Gábino, přeji Vám hodně odvahy, klid a sil k otevřenosti.

S pozdravem
Tereza Soukupová