Policie po náhlém úmrtí přítele zapečetila byt. Je pravda, že do něj bude možné vstoupit až po uzavření dědického řízení?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 3. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
včera mi zemřel přítel a zůstala pouze maminka jako dědička. Já jsem nebyl v bytě zatím nijak veden jen nahlášen na SVJ, ale trvaly pobyt jsme zatím nestihli. Smrt se stala v noci v koupelně(zastava srdce). Přítel byl doma sám ten večer. Ráno jsem přivolal kamaráda, protože nereagoval na telefon. Bohužel už bylo pozdě. Přijela záchranka, policie, koroner, aby vyšetřovali smrt. Nyní čekáme na pitvu. Byt byl zapečetěn. Odevzdal jsem klíče. Policisté říkali, že bude zapeceten až do doby než skončí dědické řízení. Chtěl jsem se zeptat, zdali nemá maminka právo byt obývat? Potom co bude známa pitva nebo opravdu až do konce dědického řízení. Kamarádce zemřela před 2 měsíci maminka doma, respektive v sanitce a dům matky muže dcera používat bez problému. Nemá tam trvale bydliště.

Kdyby maminka zesnulého syna opravdu nemohla byt využívat, má přání jestli by nemohly byt z bytu odneseny živé kytky. Syn je miloval, já také a v případě, že budeme čekat až na dědické řízení, tak všechny kytky zahynou. Má na to policie právo? Nelze požádat o výjimku. Jedna se o živou věc.

Děkuji za vaše odpovědi
Petr

Petr

Váš přítel náhle zemřel. Policie byt zapečetila a informovala Vás, že do bytu bude možné vstoupit až po konci dědického řízení. Rád byste z bytu odnesl živé květiny. Ptáte se, zda je postup policie správný a zda by bylo možné požádat o výjimku.

Dobrý den,

zapečetění bytu je standardním postupem v situacích, kdy policejní orgán prověřuje, zda k úmrtí nedošlo z cizího zavinění. Cílem zapečetění je zabezpečení prostoru tak, aby mohly být zajištěny stopy. Pokud budou stopy zajištěny a pitvou bude potvrzeno, že k úmrtí nedošlo z cizího zavinění, může být byt odpečetěn. Do rozhodnutí o odpečetění kromě trestního řízení vstupuje ještě probíhající dědické řízení. Byt může zůstat zapečetěn do doby skončení dědické řízení, ovšem pouze za předpokladu, že byt oprávněně neužívá také jiná osoba. Pokud jste v bytě bydlel, můžete byt užívat i v průběhu dědického řízení. Smrtí přítele zřejmě nezaniklo Vaše vlastní oprávnění byt užívat. Totéž nebude platit pro maminku přítele, pokud v bytě také před jeho smrtí nebydlela.

K dědickém řízení je navíc třeba uvést, že vedle maminky jste i Vy potenciálním dědicem. Pokud přítel neměl děti, dědí v druhé dědické třídě rodiče a spolužijící osoby. Spolužijící osobou je osoba, která po dobu nejméně jednoho roku žila ve společné domácnosti se zemřelým a z tohoto titulu přispívala na náklady spojené se společnou domácností.

Doporučovala bych nyní aktivně komunikovat s policejním orgánem a notářem a vyrozumět je o skutečnosti, že jste byt oprávněně užíval a současně jste také potenciálním dědicem jako spolužijící osoba. Věřím, že pokud to bude jen trošku možné s ohledem na probíhající úkony trestního řízení, umožní Vám policejní orgán alespoň pro začátek přemístění květin.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz