Policie mi oznámila úmrtí bývalého manžela. Skutečně mám vyřizovat pohledávky kolem bytu já? Jak postupovat?

Odpověď na dotaz ze dne 28. 9. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, prosím o radu. Jsem rozvedená od roku 1989. Včera mi nahlásila policie v Českém Těšíně úmrtí bývalého manžela. Byl nalezen ve svém bytě - mrtvý 6 dnů, údajně přirozená smrt. Policie byt zapečetila, v pondělí se mám dostavit k bytu skonalého, Mám vyklidit věci z mražáku, lednice. Ostatní bude spadat do dědického řízení. Dcera je v Americe, syn bydlí v Praze. Budu moc prohlédnout papíry, tiskopisy...abych věděla, co se má platit? Jaké měl bývalý manžel pohledávky ? Bývalý manžel měl staré auto na odpis, mám někde něco hlásit ? Energie, plyn....? Bydlel v nájemním bytě Residomu, tam jsem posílala email, s oznámením o úmrtí. Likvidovat byt musím já? Syn se do Českého Těšína bude špatně stále dopravovat z Prahy. Můžu ho zastupovat, když mi zašle zpolomocnění ?Prosím o radu, jak postupovat. S manželem jsme měly špatné vztahy, byl to tyran, násilník. Syn s dcerou s ním také nebyly v kontaktu. Mohu zajistit pohřbení na státní útraty ? Děkuji za radu.

Ivana Fénešová

Dobrý den,

v roce 1989 jste se rozvedla s manželem, nejste tedy v příbuzenském vztahu. Policie Vám oznámila úmrtí bývalého manžela s tím, že máte zajistit vyklizení bytu. Právně nejste osobou blízkou, byli jste rozvedeni. Děti jsou osobami blízkými. Pokud na Vás není napsán majetek, účet nebo služby (plyn, elektřina atd.), podle mě dostupných informací nemáte žádné povinnosti. Tzn., že nemusíte byt vyklízet, nemusíte nic odhlašovat. Právně by dávalo smysl, kdyby to zařizovala osoba blízká, např. dítě.

Vy také pravděpodobně nebudete dědit, pokud bývalý manžel nesepsal závěť. Dědické řízení zajišťuje přidělený notář a kontaktuje vypravitele pohřbu kvůli získání informací o majetku a dalších dědicích. Z tohoto důvodu mi nedává smysl, abyste zajišťovala pohřeb. Syn má ze zákona nárok na volno v práci 1-2 dny, podle toho, jestli bude zařizovat pohřeb, nebo ne. Sociální pohřeb je povinna zajistit obec v případě, že se nepřihlásí osoby blízké do 96 hodin od úmrtí nebo když obec nenajde osoby blízké, které by pohřbily zemřelého. Pokud je mi známo, rodina nežádá o sociální pohřeb. Pohřeb se hradí z dědictví, proto také doporučuji, aby vypravitelem bylo jedno z dětí.

Vše spojené s odhlašováním služeb atd., bude třeba udělat až po vystavení úmrtního listu, což může trvat cca 14 dní. Úmrtní list slouží jako doklad pro instituce a úřady, že bývalý manžel zemřel.

Pokud byste chtěla synovi pomoci se zařizováním odhlašování služeb atd., asi je možné mít plnou moc. Pokud bude syn plnou moc sepisovat, doporučuji ověřit si, že bude platná ve všech typech řízení, ve kterých potřebuje zastoupit.

S přáním všeho dobrého

Veronika Drnková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Veronika Drnková

Mgr. Veronika Drnková

poradenská pracovnice, psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz