Pokročilé nádorové onemocnění, ukončená protinádorová léčba - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 5. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer. Naší tetě v lednu sdělili,že má metastáze v dutině břišní a že neví,odkud bují,kde se nádor nachází.Podstoupila tedy chemoterapii.Prvni zvládla perfektně,ale druhá jí spíš ublížila. Zvracela deset dni,skoro nejedla,prevezli jsme ji do nemocnice,kde dostala kapacku s vyzivou a aby nedrazdili zaludek,udelali ji vyvod z ledvin a ze zaludku pres nos.Nevim jak to spravne popsat. A diagnóza? Metastázy v dutině břišní,na plících (špatně se jí dýchá),nefungují správně ledviny,takže se zavodňuje.Dostævæ morfin v náplastích.Má nafouklé břicho a už jí otekly i nohy.Údajně má málo bílých krvinek.Naštěstí ji dnes převezli domů,snad se její situace zlepší po psychické stránce.Moje otázka zní- prosím Vás o radu,jak odvodnit organismus,nebo konkrtně u tety jak dostat tu vodu pryč? Myslíte,že by pomohl dren nebo nějaké jednorázové odčerpání?Doktoři jí dává pár dnů,možná týdnů,života.Za čtyři měsíce bude mít první vnoučátko.Hrozně bychom si přáli,aby se ho dožila.
Moc Vám děkujeme za odpověď
Michaela

Michaela

Vaše teta má pokročilé nádorové onemocnění, které se rozšířilo do plic, protinádorová léčba byla ukončena a nově se objevily otoky nohou a zvětšení břicha. Lékaři se domnívají, že tetě zbývá nejvýše několik týdnů života, a Vy se ptáte, zda nelze něco udělat proti otokům. Přáli byste si, aby se teta dožila narození vnoučete.

Vážená Michaelo,

píšete, že má teta vývod z ledvin a také sondu zavedenou do žaludku. To patrně znamená, že nádor utiskuje vývody z ledvin, zároveň to může vysvětlovat hromadění tekutin v těle a také hromadění tekutin v nohách. Zhoršená funkce ledvin, blokáda odtoku krve a také lymfy z dolních končetin — to vše by vysvětlovalo “nafouklé břicho a oteklé nohy”. Dalším faktorem, který obvykle situaci zhoršuje, je úbytek bílkovin, které tělo není schopno nahradit, a to ani s pomocí umělé výživy. Jde o odraz pokročilosti nádoru. Tyto otoky jen velmi špatně reagují na léčbu. Možností je použití léků na odvodnění, což ale v situaci selhávajících ledvin může být problém. Další možností je jednorázové (a třeba i opakované) vypuštění tekutiny z břicha. Ani jeden z těchto postupů ale bohužel nevede k prodloužení života těžce nemocného člověka. Jde o postupy, které mají za cíl ulevit jeho utrpení. Myslím si, že nejlepší řešení by bylo kontaktovat mobilní hospic, pokud se ve Vašem okolí nějaký nachází. S pomocí profesionálů pak zhodnotit celou situaci a stanovit plán péče s cíli, kterých lze dosáhnout. Zde je seznam hospiců. Můžete kontaktovat o radu také lůžkový hospic, případně sehnat lékaře odborníka na paliativní medicínu.

Rozumím tomu, že byste si přáli, aby se teta dožila prvního vnoučete. Času ale může být skutečně málo a stanovit si reálné cíle, určit postupy pro nečekané situace právě třeba s pomocí hospice může být v tuto chvíli velmi důležité.

Přeji Vám i Vaší tetě, aby čas, který před Vámi leží, byl také časem naděje a společně strávených chvil.

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz