Pokročilé nádorové onemocnění plic - je nutný utlumený stav?

Odpověď na dotaz ze dne 6. 6. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

ráda bych poprosila o radu.
Maminka 62let adenocarcinom plic T3N3M0.Dle sdělení ošetřujícího lékaře operace nemožná,veškeré chemoterapie vyčerpány,ozařování nedoporučeno.Dosud léčena Durogesic 100+75ug/h á 72h,algifen kapky,lexaurin 1,5,furon 40mg,kalnormin.
Minulý týden se objevily bolesti na které již bohužel tato léčba nezabírá.Domluveno s oš.lékařkou hospitalizace za účelem zjištění dávky morfinu,který by byl potřeba na zvládnutí bolesti v domácí péči.
V nemocnici po aplikaci morfinu 10mg i.m. po 4hod + antidepresiv+algifen kapky je mamka již druhý den tak utlumená,že dříve z člověka,který byť s bolestmi,ale samostatně zvládl běžnou hygienu a pitný režim,je člověk,který pouze leží,odmítá potravu i pití,velmi špatně komunikuje a pomočuje se.
S lékařem jsem konzultovala,že se mi tento stav nezdá a zda tento útlum bude přetrvávat.Bylo mi sděleno,že je pro ni rozhodující,že ji mamka odkývala,že již netrpí bolestmi a pak jen pokyvování hlavou spolu s všechápajícím úsměvem.Chtěla jsem se tedy prosím zeptat,zda je opravdu takovýto stav nevyhnutelně nutný.Ráda bych měla mamku doma a opravdu si takto nepředstavuji zkvalitnění posledních - snad- i měsíců života.

Děkuji za odpověď

Chvátalová Gabriela

Chvátalová Gabriela

Vaše maminka má pokročilé nádorové onemocnění plic, prodělala chemoterapii a další protinádorová léčba již nebyla lékaři doporučena. Od minulého týdne se ale zhoršily bolesti, maminka byla odvezena do nemocnice, dostala morphin a následně se zhoršil její celkový stav, je utlumená, nejí a nepije. Ptáte se, je-li takový útlum nutný, máte pochybnosti, zda toto představuje kvalitu života s těžkou nemocí.

Vážená paní Chvátalová,

neznám pochopitelně detaily maminčiny nemoci, jejího přesného rozsahu, prodělané léčby, reakce na léčbu. Nevím, co a kdy ji bolí, jak bolesti vypadají, kdy se objevují a další důležité informace. Má odpověď tedy bude spíše obecná. Je potřeba rozlišit, zda zhoršení maminčina zdravotního stavu (ulehnutí, spavost, odmítání jídla a tekutin) je způsobeno postupem nádorového onemocnění, nebo zda je vyvoláno podávanými léky. Domnívám se, že pravděpodobně půjde o kombinaci obojího. Zhoršení bolestí, které vyvolalo potřebu navyšovat léky proti bolesti může být bohužel známkou toho, že se nádorové onemocnění dále rozšířilo a že výhled do budoucna již nemusí být v měsících, ale jen týdnech. Zároveň ale víme, že útlum patří mezi nežádoucí účinky léků typu morphinu, takzvaných opioidů. Obvykle je to příznak přechodný a do 3 — 5 dnů vymizí. Jsou ale bohužel nemocní, kteří zůstanou “omámeni” dlouhodobě. A je pak zcela na nich, zda je pro ně kvalita života stav bez bolestí, ale se zastřeným vědomím, nebo zda chtějí mít jasné vědomí i za cenu určitého stupně bolestí. Každý jsme jiný, každý jsme jedinečný, a proto je potřeba postupovat individuálně. Totéž platí i pro nechutenství, odmítání pití a jídla. Může to být způsobeno jak postupem nádorového onemocnění - pak jde o proces zcela přirozený a v zásadě nezvratný. Také může jít o následek celkového útlumu - pak je potřeba vyjasnit si cíle léčby a péče.

Existují rovněž určité postupy, které u některých vybraných pacientů mohou vést ke snížení spotřeby opioidů — například ozáření metastázy v kostech (jde ale o ozařování kvůli bolestem, nikoliv s cílem léčit nebo vyléčit nádorové onemocnění), zavedení epidurální anestezie atd. Tyto postupy ale patří do rukou zkušeným onkologům a algeziologům a lze je skutečně využít jen u vybraných nemocných. Můžete také zjistit, zda v nemocnici, kde maminka leží, funguje ambulance léčby bolesti.

Máte-li tedy pochybnosti o správnosti vedené léčby, pak bych Vám doporučila si promluvit jak s maminkou, bude-li to vzhledem k jejímu stavu možné, tak s ošetřujícím lékařem. Bylo by dobře si společně vyjasnit výhled do budoucna, pravděpodobný další vývoj nemoci — to vše s úmyslem sjednotit cíl další léčby a péče.

Přeji Vám i Vaši mamince mnoho sil na další cestě.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz