Pochybnosti o péči v nemocničním zařízení

Odpověď na dotaz ze dne 10. 2. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na několik otázek. Koncem minulého roku nám zemřel tatínek. Byl v nemocnici, kde mi poskytovali lékaři informace telefonicky. Při osobní návštěvě jsem se "zhrozila", jak tatínek vypadal. Jsem pečovatelka a jezdím jako dobrovolnice do Hospicu, takže už jsem něco ve svém životě viděla. Podle mého názoru byla v nemocnici zanedbána péči - zvláště o víkendech. To, že tatínkovi selhaly jeden víkend ledviny jsem se dozvěděla já do telefonu, mamince osobně žádný lékař tuto informaci nepodal. Další víkend přestal i močit - podle slov lékaře - v pátek přestal močit a až v pondělí mu zavedli cévku. V pondělí jsem telefonovala s lékařem a se slzami jsem ho prosila, že si nepřeji, aby můj tatínek zemřel v nemocnici, zda mi dá vědět, pokud by bylo třeba ho převézt. Lékař mi řekl, že není schopen převozu. Začala jsem hledat domácí hospic a zjistila jsem, že nově je zřízen i v městě, kde rodiče bydlí. Jenže bylo 23.12. - a už jsem se nedovolala -všichni měli dovolenou a nešlo již nic zařídit. Přes informaci, že není tatínek schopen převozu ho další den odvezli do jiné nemocnice - do Brna. (bydlím v Ústí nad Labem - což je opravdu daleko). Mamce dali na výběr - reverz a nebo Brno. Ve stavu, v jakém tatínek byl se o něho maminka postarat nemohla. Nedostaly jsme žádnou jinou možnost výběru. Lékaři v Brně byli udiveni, že se nejednalo s námi jako s rodinou, co je pro nás přijatelné. Takže se stalo to, že tatínek byl na Štědrý den sám, protože jsme nepočítali s Brnem a neměli se za ním jak dostat. 27.12. tatínek zemřel - v nemocnici v Brně. Kromě - dle mého názoru - nedostatečné a zanedbané péče - se ještě ztratil tatínkovi zlatý řetízek s přívěškem - po kterém jsme pátrali prostřednictvím právního oddělení první nemocnice, kam byl odvezen (do Brna - dle seznamů - už přijel bez řetízku). Ráda bych se zeptala na to - jak a kde je možné zjistit, zda byla poskytnutá dostatečná péče a zda rozhodnutí lékařů byla dostatečně vysvětlena pacientovi (mě tatínek do telefonu říkal, že lékařům vůbec nerozumí- byli upozorněni na to, že špatně slyší...) Řetízek se asi už nenajde - ale zjistila jsem, že toto není první případ- že se peníze a cennosti běžně nemocným a bezbranným pacientům ztrácejí. Ráda bych, aby se nic podobného nikomu jinému nestalo a aby byla provedena dostatečná opatření k tomu, aby byli všichni pacienti a jejich příbuzní dostatečně informování jak o zdravotním stavu a možných postupech léčby, tak i o ochraně majetku pacientů (či možnosti úschovy cenností do trezoru v nemocnic) a to nejlépe písemně.
Děkuji za odpověď a případné rady.
Marcela Sadovská Lorencová, Ústí nad Labem

Marcela Sadovská Lorencová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete nám o odchodu tatínka v nemocnici v Brně a o událostech, které tomu předcházely.

Dobrý den, paní Lorencová,

nepřála jste si, aby tatínek zemřel v nemocnici, máte za to, že první nemocnice péči o něj zanedbala, pozastavujete se nad informacemi od lékařů a nad způsobem jejich předávání, resp. nepředávání. Nás se ptáte, jak je možné zjistit, zda byla tatínkovi poskytnuta péče v odpovídajícím rozsahu a zda lékaři svá rozhodnutí tatínkovi dostatečně vysvětlili.
Velmi si vážím toho, že v období svého smutku myslíte na druhé a záleží Vám na tom, aby podobné situace nezažívali u svých blízkých. Dovolte mi prosím Vám vyjádřit lítost nad tím, že tatínek zemřel bez přítomnosti své rodiny na místě, které jste si pro něj nepřáli.
Ze své pozice nemohu hodnotit, zda lékaři či sestry v nemocnici péči o tatínka zanedbali. Zcela však chápu, že postup lékařů a průběh událostí ve Vás vyvolal pochybnosti a otázky, které si kladete. Nedivím se, že nesrozumitelnost jednání nemocnice, nátlak na maminku ohledně rozhodování a nakonec i ztráta tatínkova řetízku ve Vás vyvolává nedůvěru a potřebu zjistit, co se vlastně stalo, co bylo a co nebylo v pořádku. Údiv lékařů v Brně vnímám jako určité potvrzení toho, že Vaše otázky a pochyby nejsou neopodstatněné.
K Vaší otázce, jak je možné zjistit, zda měl tatínek dostatečnou péči a zda mu lékaři svá rozhodnutí srozumitelně vysvětlili, Vám mohu napsat pouze tolik, že nemocnice má povinnost si vést záznamy jak o úkonech, tak o poučení či informování pacienta, příp. rodiny. Máte právo do této dokumentace nahlédnout (pokud si tatínek výslovně nepřál, aby rodině nebyly informace předávány) a nechat si informace v ní zdravotníky vysvětlit. Pokud byste se chtěla poradit dál, třeba i s právníkem, doporučila bych Vám se obrátit na poradnu webu www.ferovanemocnice.cz, kde najdete i další informace k tomu, na co se ptáte. Jde o projekt Ligy lidských práv, která se zabývá právy pacientů.
S úctou a pozdravem

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz