Po tetě jsem nabyl majetku nepatrné hodnoty. Mohou po mně vymáhat nedoplatek daně z příjmu, o němž se nevědělo?

Odpověď na dotaz ze dne 14. 3. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

měl bych následující dotaz. Po mé tetě jsem usnesením soudu podle § 154 odst. 1 ZŘS nabyl (byl mi vydán) majetek nepatrné hodnoty (drobná pohledávka, staré zařízení), přičemž usnesení o zastavení pozůstalosti je v právní moci. Podotýkám, že jsem byl vypravitel pohřbu a že jsem s tím souhlasil (vím, že toto jste řešili v jiném dotazu). Co mě však zajímá je, jestli v případě, že se objeví nějaký dluh po tetě, který nebyl v dědictví projednán a ani notář ani já jsem o něm nevěděl (v důsledku daňové kontroly jiného subjektu po nabytí PM usnesení o zastavení řízení o pozůstalosti se totiž zjistilo, že teta měla příjem, který měl být předmětem daně (ostatní příjmy) a tudíž se jedná o velmi vysoký daňový nedoplatek), tak může být tento daňový nedoplatek po mé osobě jakkoli vymáhán či se mě to již netýká a pokud netýká, kde v zákoně to mohu najít, abych si o tom přečetl více?

Děkuji Vám.

S pozdravem

Petr Hromádka

Petr Hromádka

Dobrý den,

relevantním zákonným ustanovením je především § 192 zákona o zvláštních řízeních soudních. Toto ustanovení říká, že pokud se po zastavení řízení o pozůstalosti z důvodu, že majetek zůstavitele byl pouze nepatrné hodnoty, objeví další majetek, popřípadě další majetek a dluhy, bude dědictví projednáno znovu. To znamená, že se provede standardní dědické řízení, kdy se zjišťuje okruh možných dědiců apod. Dědictví se znovu neprojednává, pokud se objeví pouze dluhy.

To znamená, že ve Vašem případě, pokud se objeví pouze dluhy Vaší tety, dědictví znovu nebude projednáno. Není tedy třeba řešit, kdo bude případně povinen dluh uhradit. Vydání majetku nepatrné hodnoty podle § 154 zákona o zvláštních řízeních soudních je specifické v tom, že jste se přijetím tohoto majetku nestal dědicem. Dědic, který by pozůstalost získal na základě klasického dědického řízení, by totiž kromě majetku nabyl také dluhy, k čemuž ve Vašem případě nedošlo.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz