Po sociálním šetření ohledně změny výše příspěvku na péči měl bratr úraz. Máme změnu hlásit v průběhu šetření nebo počkat na vyjádření?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 12. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobry den,
Mam bratra ,ktery je mentalne postizeny. Byl mu uznan 1 stupen zavislosti 880,- mesicne.Stupen zavislosti je urcen na zakladne posudkoveho lekare ktery ma od obvodni lekarky vsechny lekarske zpravy + vyhodnoceni navstevy soc.pracovnice. ikdyz ma bratr uvedeno ze potrebuje nutny 24 hid.dohled a nezvlada zakladni zivotni situace. Byl mu priznan jen 1 stupen. Sam se neokoupe, neoholi, neostriha nehty, nepripravy jidlo, nenakoupi nic sam nevyridi, sam si neveme leky.., ale za 880 kc na mesic nevim zda by se nekdo staral 24 hod. Proto jsem podala navrh na zmenu z duvodu shorseni zdr.stavu. muj dotaz je takovy. Podala jsem navrh za 14 dni nas navstivila soc.prac. dodali jsme vsechny zdr.zpravy obvodni lekarce. Vprislel dopis ze z duvodu noveho setreni je davka zastavena. Jenze bratr spadl doma a zlomil si nohu v krcku musel na operaci. Lecba bude dlouha a na nohu nesmi 2 mesice vubec doslapnout. Pm se zda muzem i tuhle zpravu ze je v nemocnici po operaci a nebude nejakou dobu chodit dolozit do toho rizeni nebo pockat na vyjadreni a podat znovu navrh. Bratra si budem brat po propusteni domu . dekuji za odpoved

klaudie
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že měl bratr uznán 1. stupeň závislosti a pobíral příspěvek na péči ve výši 880 Kč za měsíc. Bratr však potřebuje nutný dohled 24 hodin denně, a proto jste podali návrh na změnu výše příspěvku z důvodu zhoršení zdravotního stavu. Sociální šetření již proběhlo, posouzení posudkovým lékařem ještě ne. Mezitím bratr upadl a zlomil si nohu v krčku, je hospitalizován a po operaci bude v domácím ošetřování, rekonvalescence bude dlouhá, bratr nesmí cca dva měsíce na nohu došlápnout. Ptáte se, zda ohlásit změnu zdravotního stavu již v průběhu tohoto šetření, nebo počkat na vyjádření a podat návrh na změnu výše příspěvku znovu.

Dobrý den, paní Klaudie,

píšete, že návrh na změnu výše příspěvku je již v šetření, jestli tomu dobře rozumím, sociální část šetření již proběhla, ale posouzení zdravotního stavu posudkovým lékařem ještě neproběhlo. Jestli dobře chápu, lékařské zprávy jste k praktickému lékaři doručili ještě před úrazem bratra, tzn. aktuálně praktický lékař o jeho hospitalizaci ještě neví.

Hospitalizaci má bratr povinnost ohlásit na příslušný Úřad práce do 8 dnů osobně nebo písemně do protokolu. Oznámení lze učinit i emailem. Do oznámení je třeba uvést jméno příjemce příspěvku a další identifikační údaj, např. datum narození, rodné číslo nebo adresu trvalého bydliště. Dále pochopitelně přesné datum hospitalizace (nebo jejího ukončení) a zdravotnické zařízení, kde příjemce příspěvku přebývá (nebo kam se po ukončení hospitalizace vrátil). Na konec oznámení patří podpis osoby, která ho učinila.

Čekat na vyjádření k návrhu na změnu výše příspěvku nemusíte. Změnu zdravotního stavu ideálně doložte referentovi příslušného úřadu práce. Ke zvážení potom bude, zda bude mít bratr trvalé následky úrazu nebo bude zhoršení zdravotního stavu přechodné. Pro jistotu bych lékařské zprávy z hospitalizace předala i bratrovu praktickému lékaři z toho důvodu, že obvykle funguje součinnost mezi praktickým lékařem, úřadem práce, potažmo posudkovým lékařem.

V případě nejasností a bližších dotazů je možné kontaktovat Call centrum Úřadu práce ČR na 844 844 803 nonstop, případně svého referenta úřadu práce.

Držím palce a přeji hodně sil do péče o bratra.

S pozdravem

Veronika Drnková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Veronika Drnková

Mgr. Veronika Drnková

poradenská pracovnice, psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz