Po smrti maminky je těžké se dohodnout s bratrem. Jak mohu zacházet s dědictvím?

Odpověď na dotaz ze dne 14. 12. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
prosím můžete mi odpovědět na mé dotazy?
1) Můžu, Jako jeden z dědiců, vyklidit byt – osobní věci, nábytek (starý) a vrátit byt patřící MČ Praha 17 ještě před ukončeným dědickým řízení? O maminku jsem léta pečovala, proto vím, že neměla žádný majetek ani dluhy. S druhým dědicem (mým bratrem) se nelze na ničem dohodnout. Z bytu, bez upozornění, již odnesl peníze uspořené a určené maminkou na pohřeb, alba a 12 obrazů. Mě řekl, ať se o vše ostatní postarám. Na pohřeb, který jsem vystrojila, nepřišel.

2) Mám obavy, že bratr zfalšuje, vytvoří nějaký dokument – podepsaný maminkou, kterým se mě bude snažit finančně poškodit – např. vyhotovením falešného dokumentu, že dům před 20 lety na mě přepsala pod nátlakem, nebo že půjčil mamince určitý obnos peněz a ten chce nyní zpět. Pro zfalšování dokumentů a podpisů byl již jednou odsouzen (myslím k 3,5 letům vězení)

3) Je řešením odmítnout dědictví? V majetku maminky, kromě osobních věcí a pár kusů nábytku, je hrobové zařízení patřící h hrobu, kde chtěla být uložena. Chtěla bych tuto vůli splnit a i nadále tento hrob platit a udržovat. V případě odmítnutí dědictví, jak dosáhnout toho, abych mohla tuto vůli mamince splnit?
Předem děkuji

Dana

Dobrý den, Dano,

pečovala jste o maminku a po její smrti je pro Vás těžké dohodnout se s bratrem ohledně dědictví. Ptáte se, jak můžete postupovat při vyklízení bytu po mamince, při plnění jejích přání a při dědickém řízení.

Na začátek bych chtěla upozornit, že vzhledem k formě poradny, kde nejsem schopná zjistit doplňující informace, Vám mohu nabídnout jen obecné odpovědi na položené otázky. Velmi bych Vám doporučovala vše konzultovat s advokátem, který při znalosti všech podrobností bude schopen poradit nejvhodnější postup.

K Vašemu prvnímu dotazu mohu uvést jen to, že se obecně potenciálním dědicům nedoporučuje manipulovat s věcmi v bytě před ukončením dědického řízení, nebo před tím, než notář vyklizení bytu nařídí. Byt i všechny věci v něm, pokud byly ve vlastnictví maminky, jsou součástí pozůstalosti. Do rozhodnutí soudu s nimi nikdo nesmí nakládat, protože není zřejmé, zda se právě tato osoba stane vlastníkem věcí.

Jestliže máte pocit, že si Váš bratr přisvojil některé z věcí, které měla maminka v bytě, aniž by bylo dědické řízení ukončeno, sdělte tuto skutečnost notáři v dědickém řízení a navrhněte vytvoření soupisu pozůstalosti. I Vaším bratrem odnesený majetek je předmětem dědického řízení, a tedy bude rozdělován pravděpodobně mezi Vás a Vašeho bratra.

Pokud máte obavy, že Váš bratr bude falšovat dokumenty, preventivně bohužel nemůžete dělat nic. V případě, že by se tak stalo, lze takový dokument napadnout soudně, výhodou pro takový případ by bylo, že již došlo k odsouzení za tento trestný čin. Pro takový postup je nicméně vhodné vyhledat pomoc advokáta.

Odmítnout dědictví je Vaše právo, o této možnosti, lhůtě k provedení a následcích takového konání Vás musí notář poučit. Pokud dědictví odmítnete Vy a Váš bratr nikoliv, bude dědit i to, co byste jinak dědila Vy. Do dědictví spadá i nájem hrobového místa. Proto bych tento krok jako řešení předestřené situace nedoporučovala, nicméně opět upozorňuji, že odpovídám výhradně na základě informací uvedených v dotazu. Může se stát, že pro nepatrný majetek bude dědické řízení zastaveno, aniž by se pozůstalost dělila. Pak by se existující nepatrný majetek vydal vypraviteli pohřbu, tedy Vám.

Přeji Vám mnoho sil a brzké vyřešení situace.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz