Po smrti maminky chce domov po manželovi doplatit nedoplatek. Je možné ho doložit následně notáři k proplacení?

Odpověď na dotaz ze dne 6. 2. 2023 zobrazit původní dotaz

Manželova zemřelá maminka dožila poslední měsíce života v soukromém domově se zvláštním režimem.
Domov požaduje doplacení dlužné částky po mém manželovi, který se jako jediný ze sourozenců o matku zajímal. Pokud by šlo o přeplatek, prý by šel do dědictví. Ale nedoplatek chtějí pouze po manželovi. Lze ho nějak následně po uhrazení doložit notáři, aby byl zahrnut jako pasivum, tak jako např. náklady pohřbu, které také platil on? Děkuji

Ena
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Maminka Vašeho manžela dožila v domově se zvláštním režimem. Ten požaduje po Vašem manželovi doplacení dlužné částky. Kdyby šlo o přeplatek, jde o součást dědictví. Ptáte se, zda je možné doplatek následně doložit notáři k proplacení, podobně jako např. náklady pohřbu?

Dobrý den,

stejně jako přeplatek za péči v domově se zvláštním režimem je i nedoplatek součástí pozůstalosti po zesnulé. Dluh by se tedy měl uhradit primárně z pozůstalosti, a to poměrně dle velikosti dědických podílů jednotlivých dědiců. Samozřejmě ale chápu, že v zájmu dědiců je mít dluhy ideálně co nejrychleji uhrazené. Jestliže Váš manžel počítá s tím, že bude po své matce dědit, pak může dluh uhradit a oznámit tuto skutečnost notáři jako další pasivum předmětného pozůstalostního jmění.

Nejvhodnějším řešením by v současné chvíli bylo informovat o dané skutečnosti pověřeného notáře a ostatní dědice, abyste se mohli shodnout na následném postupu.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz