Po sestře, která zemřela, zůstal družstevní byt. Závěť nebyla sepsána. Kdo jej může podědit?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 10. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, zemřela mi sestra a měl jsem ještě tři sestry které již nežijí ale měli děti.
Dědictví se týká pouze družstevního bytu či spíše podílu protože ho neměla od družstva
odkoupený a zanedbatelnou částku na vkladní knížce . Chtěl jsem se zeptat zda musím
je nějakým způsobem vyplatit , nikdy se o ní nezajímali . Já platím od března co umřela
nájem za byt a jiné poplatky zpopelnění rozptyl atd. Byt bych pravděpodobně nechal
vnukovi. Písemnou závěť že byt odkazuje mně neudělala, akorát ústní, její kamarádka by to dosvědčila .
Děkuji a přeji krásný den , Nič Vladimír.

Vladimír

Dobrý den,

závěť musí mít zpravidla písemnou formu. Jedině pokud by se osoba sepisující závěť kvůli nenadálé události ocitla v patrném a bezprostředním ohrožení života, lze závěť uzavřít ústně před třemi svědky. Z Vašeho dotazu vyvozuji, že tak tomu v tomto případě nebylo. Jestliže Vaše sestra (zůstavitel) nesepsala závěť, ani neuzavřela dědickou smlouvu, pak dojde k dědění podle zákonné posloupnosti.

Primárně by podle zákona byl dědicem manžel a děti zůstavitele. Pokud oni nedědí, pak zůstavitelovy rodiče, popř. osoby, které žily rok před smrtí zůstavitele ve společné domácnosti a pečovali o ni. Jestliže pozůstalost nedědí potomci, manžel ani rodiče, přicházejí na řadu sourozenci. V případech, kdy si pozůstalost nemůže převzít některý ze sourozenců, jeho podíl připadne jeho dětem, tedy synovcům či neteřím zůstavitele.

Z dotazu nedokáži vyčíst, zda již bylo zahájeno dědické řízení (někdy může trvat delší dobu, než se notář začne případem zabývat). Předpokládám ale, že dědictví bude rozděleno mezi sourozence zůstavitele. Dědické podíly zemřelých sourozenců si následně rozdělí rovným dílem jejich potomci.

Mohlo by se ještě stát, že dědické řízení by bylo zastaveno z důvodu neexistujícího majetku, resp. majetku nepatrné hodnoty. V takovém případě by nedědil nikdo a onen nepatrný majetek by připadl vypraviteli pohřbu – tedy Vám. Nicméně domnívám se, že pokud v pozůstalosti je i družstevní byt, řízení zastaveno nebude a dědictví se projedná.

I přes zákonem stanovenou dědickou posloupnost zůstává dědicům zachována možnost dohodnout se mezi sebou, jak si pozůstalost rozdělí. V tom případě by notář jen schválil dohodu dědiců. Pokud byste se domluvil s Vašimi neteřemi a synovci na tom, že družstevní byt připadne Vám, jednalo by se o zcela legitimní řešení situace. Dohoda navíc celé řízení může urychlit.

Přeji mnoho sil.

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz