Po otci jsem s bratrem zdědila polovinu domu, uhradila dluhy. Matka nás v závěti opominula. Mohu závěť napadnout?

Dobrý den. Prosím mám dotaz zda mohu napadnou závěť u notáře že je neplatná. Jsme tři sourozenci po otci jsem z bratrem zdědila polovinu domu který byl zadluženy a já veškeré dluhy uhradila a sestra se dědictví vzdala. Zemřela matka která sepsala závěť a polovinu domu nechala sestře a mě s bratrem opomenula v závěti, bratr je mentálně postižený a já jsem jeho opatrovník. Hodnota poloviny domu je 1300000 a já s bratrem bych prý měla dostat 1/12. Proto prosím jestli má bratr nárok na větší část podílu. Porad te mi jak bych mohla v tomto případě postupovat. Za odpověď děkuji Martínková

Shrnutí dotazu

Dobrý den. Prosím mám dotaz zda mohu napadnou závěť u notáře že je neplatná. Jsme tři sourozenci po otci jsem z bratrem zdědila polovinu domu který byl zadluženy a já veškeré dluhy uhradila a sestra se dědictví vzdala. Zemřela matka která sepsala závěť a polovinu domu nechala sestře a mě s bratrem opomenula v závěti, bratr je mentálně postižený a já jsem jeho opatrovník. Hodnota poloviny domu je 1300000 a já s bratrem bych prý měla dostat 1/12. Proto prosím jestli má bratr nárok na větší část podílu. Porad te mi jak bych mohla v tomto případě postupovat. Za odpověď děkuji Martínková

Odpověď na dotaz

Dobrý den,

k důkladnějšímu zvážení Vaší situace bych potřebovala znát více podrobností. Obecně je ale pravdou, že zletilému nepominutelnému dědici (kterým jste Vy, Váš bratr a sestra jako děti zemřelé matky) náleží povinný díl odpovídající jedné čtvrtině dědického podílu, kterého by se dědici dostalo, pokud by se dědilo podle zákonné dědické posloupnosti a nikoliv podle závěti. Pokud by se dědilo podle zákonné posloupnosti, dědili byste všichni sourozenci rovným dílem, tedy každému by připadla třetina pozůstalosti. Sepsala-li matka závěť, v níž Vás i bratra opomenula, musí se Vám dostat alespoň jedné čtvrtiny z jedné třetiny, která by Vám a bratrovi náležela ze zákona, tedy jedné dvanáctiny.

Dále obecně platí, že pouze z důvodu, že zůstavitel opomenul některé dědice v závěti, nelze závěť napadnout pro neplatnost. Pro tyto účely je v zákoně zakotvena zmiňovaná ochrana nepominutelného dědice v podobě nároku na povinný díl. Lze však uvažovat o jiných důvodech neplatnosti. Ty je však třeba důkladně zvážit a pro tyto účely bych Vám doporučovala konzultaci s advokátem, který při lepší znalosti Vaší situace bude schopen poradit nejvhodnější postup.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Provoz poradny je financován z grantů a darů

Od roku 2005 jsme odpověděli na více než 5 250 dotazů. Pomáhejte s námi.

Rozvoj a redesign portálu Umírání.cz proběhl za podpory Nadačního fondu UNIQA v Nadaci Pontis

  • Nadační fond Uniqa
  • Nadácia Pontis
Newsletter

Odebírejte novinky z organizace Cesta domů

Odebíráním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Cesta domů je nezisková organizace, která od roku 2001 poskytuje v nepřetržitém provozu odbornou multidisciplinární péči lidem na konci života.

© Cesta domů, 2026. Obsah webu je chráněn autorským právem. Bez předchozího souhlasu není možné texty, fotografie ani další obsah dále šířit či komerčně využívat.

Cesta domů, z.ú.,
Heleny Kočvarové 1,
140 00 Praha 4
  • IČO: 265 28 843
  • DIČ: CZ 26528843