Po operaci rakoviny střev - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 3. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
Moje babička (60) je necelý týden po operaci nezhoubného nádoru v oblasti dělohy, před touto operací podstoupila odsátí volné tekutiny (3l) z břicha. Zatímco ležela v nemocnici byla nám oznámena zpráva, že babička má nejspíš nádor v tenkém a tlustém střevě, ještě nejsou výsledky zda je to vůbec rakovina. Našli ho až teď, jelikož ho před tím neviděli kvůli té tekutině. Babička poslední dobou prožívá velmi stresové období je to hypochondr a nevěří v její uzdravení, má nechuť k jídlu, vůbec nejí, vždycky byla oplácaná, ale teď je kost a kůže a doktoři s tím nic nedělají, už je s námi doma a čeká na výsledky, ale stále nejí, je tak slabá, že se ani sama nepostaví, neujde ani krok. Mám strach, že bude tak slabá, že se jednoho dne ani neprobudí. Navíc, všechno jídlo co sní, zase vyzvrací. Chtěla bych se zeptat jestli je tento přístup lékařů normální, nebo jestli teď opravdu nic nezmůžou. Předem děkuji za odpověd. Lucie

Lucie

Vaše babička (60 let) je po operaci dutiny břišní, při které byl nalezen nádor ve střevě. Od operace babička nejí, hodně zhubla a slábne. Máte o babičku starost a ptáte se, jestli lze v tuto chvíli něco udělat, je-li postup lékařů v pořádku.

Vážená Lucie,

neznám pochopitelně podrobnosti, ale pokud již před operací měla babička tekutinu v dutině břišní, svědčí to bohužel spíše pro pokročilost nádorového onemocnění. Tekutina se může tvořit i z nenádorových příčin, ale v tomto případě se lze domnívat, že tomu tak není. K tomu, aby mohli lékaři stanovit nejlepší plán péče o nemocného s nádorovým onemocněním, musí provést řadu vyšetření, mezi něž jistě může spadat také prozkoumání vzorku nádorové tkáně pod mikroskopem. Nádorové buňky představují nesourodou masu a i nádory vycházející ze stejné tkáně (například střeva) se u různých nemocných i v různém čase u stejného nemocného mohou chovat odlišně a také na různé léčebné modality mohou reagovat odlišně. Na druhou stranu však, pokud je při operaci zřejmý takový rozsah onemocnění, který již nedává naději na vyléčení nebo alespoň zastavení nemoci, je plně na místě od takových vyšetření  (mnohá z nich jsou pro nemocné zatěžující a nesou s sebou i různá rizika) zcela upustit a soustředit se na léčbu průvodních projevů nemoci, jakými mohou být nevolnost, zvracení, bolesti nebo třeba dušnost. To znamená předat nemocného do paliativní péče.

Bylo by dobře znovu si promluvit s ošetřujícím lékařem, zjistit, zda v případě, že by se potvrdilo nádorové onemocnění, by vzhledem k babiččině celkovému stavu a možným přidruženým chorobám zvažovali léčbu nádoru. Pokud ano, pak by měla být zahájena podpůrná léčba směřující k zachování sil na další léčbu (například nutriční podpora apod.). Pokud tomu tak není (a já se na základě toho, co jste napsala, bohužel spíše domnívám, že není), bylo by správné, aby o tom lékař s babičkou pravdivě a citlivě promluvil a předal ji do péče lékařům, kteří by babičce i celé Vaší rodině mohli pomoci zvládnout dobu, která před Vámi možná leží. U pokročilých forem nádoru je hubnutí a slabost častým průvodním jevem. Podávání třeba umělé výživy nemá v určité fázi choroby již smysl a nemocného spíše zatěžuje, aniž přinese užitek. Ale je zásadní zaléčit ty příznaky, které léčit lze — například bolest nebo zvracení.

Vážená Lucie, je dobře, že máte o svou babičku starost a stojíte při ní. Věřte, že taková podpora je pro těžce nemocné velmi důležitá; pocit, že na to nejsou sami, že se mají o koho opřít. Přeji Vám i Vaší babičce odvahu i sílu na další cestě.

S pozdravem MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz