Po jednom z rodičů jsem zdědil osminu bytu, druhý rodič sedm osmin. Může mě vystěhovat? Pokud ano, musí mi vyplatit můj podíl?

Odpověď na dotaz ze dne 16. 12. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, můj dotaz (pod tímto textem) nebyl pravděpodobně zcela pochopen problém spočívá v tom že nejsem vlastníkem bytu ale pouze spolu vlastníkem- z dědického řízení jsem vyšel s jednou osminou bytu a můj rodič se zbylími sedmi osminami. Já nevím zda mě v této situace může z bytu vystěhovat nebo ne, a pokud ano, musí-li mi vyplatit můj podíl v bytu

Dobrý den, jako nezletilá (6) jsem zdědila podíl v bytu po jednom ze zesnulých rodičů. Se zbívajícím rodičem žijeme v tomto bytě spolu s jeho novým partnerem. Toto soužití již nemůže nadále fungovat, pro psychickou i fyzickou agresi nového partnera, z bytu se mě snaží vystěhovat . Má na to právo? Mohl zbilí rodič za mne jako nezletilého rozhodnout o přepsání mého podílu sám na sebe? Popřípadě jak se bránit odchodu nebo alespoň nepřijít o podíl v onom bytě? Již jsem plnoletosti dosáhla a ráda bych svého majetku nabyla- dosáhla přepsání onoho podílu zpět na mou osobu nebo vyplacení hodnoty onoho podílu, jak postupovat? Předem děkuji a doufám v kladnou odpověď.

Pavel
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Při dědickém řízení po jednom z Vašich rodičů Vám byla přidělena jedna osmina bytu a Vašemu druhému rodiči zbylých sedm osmin. Zajímá Vás, jestli Vás může tento rodič z bytu vystěhovat a pokud ano, jestli Vám musí Váš podíl vyplatit.

Dobrý den,

pokud vlastníte podíl na bytu, máte současně s tím právo byt užívat. Spoluvlastník Vás tedy z bytu vystěhovat nemůže, resp. faktické vystěhování by bylo v rozporu s právem. Stejně tak je v rozporu s právem postup, kdy zákonný zástupce nezletilého převede majetek nezletilého na sebe. Zákonný zástupce je povinen majetek nezletilého potomka pouze spravovat s tím, že vlastníkem je sám nezletilý. Okamžikem nabytí zletilosti tedy nemá docházet k převodu majetku zpět na nezletilého, ale dojde automaticky k přechodu práva na správu majetku. Pokud zákonný zástupce převádí nemovitost nezletilého na kohokoliv jiného, včetně sebe, potřebuje k takovému převodu souhlas opatrovnického soudu. Bez souhlasu soudu je převod neplatný.

S ohledem na závažnost situace bych velmi doporučovala situaci zkonzultovat s advokátem a případně další kroky řešit v zastoupení.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz