Pěstounská rodina mě v 18 letech vyhodila. Nedala mi ani korunu a dál na mě pobírá sirotčí důchod po taťkovi. Jak to řešit?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 3. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den žila jsem v dětským domově a pak jsem šla do pěstounské péče ale měla jsem sirotci duchod po tatkovi a u pěstounské péče jsem byla 2 roky a na vkladni knižce jsem měla 205 000kc a v 18 mě vyhodila a nedala mi ani korunu a poberala pořád na mě sirotci mohu to nějak řešit? Děkuji krišáková

Jiřina krišáková

Píšete, že jste vyrůstala v dětském domově a pak jste šla do pěstounské péče. Pobírala jste sirotčí důchod po tatínkovi. Dále píšete, že na vkladní knížce jste měla 205 000 Kč. Popisujete, že v 18 letech, tedy po 2 letech v pěstounské péči, Vás pěstounská rodina vyhodila a i nadále na Vás pobírala sirotčí důchod. Zajímá Vás, jak tuto situaci můžete řešit.

Dobrý den,

sirotčí důchod musí v první řadě sloužit k uhrazení Vašich životních potřeb. Po 18. roku věku dítěte je sice automaticky sirotčí důchod nadále vyplácen pěstounovi, ten ale musí zajistit, aby Vám z peněz zajistil potřebnou péči, jinak důchod pobírá neoprávněně.

Pokud pěstoun stále pobírá Váš sirotčí důchod, podejte u své pobočky Okresní správy sociálního zabezpečení žádost o to, aby důchod chodil na účet Vám. Jestliže Váš pěstoun od Vašich 18 let užíval Váš sirotčí důchod k hrazení vlastních potřeb, a ne Vašich, pak se z jeho strany jedná o tzv. bezdůvodné obohacení. To znamená, že po pěstounovi můžete peníze ze sirotčího důchodu vymáhat zpětně soudní cestou. V takovém případě ale doporučuji konzultovat Váš případ s právníkem, neboť bude třeba prokázat, že Váš pěstoun nevyužíval sirotčí důchod k hrazení Vašich potřeb.

Co se týče Vaší vkladní knížky, rovněž doporučuji konzultaci s advokátem. Předpokládám, že vkladní knížka je psaná na Vaše jméno, proto máte právo požadovat její vydání po tom, kdo ji má u sebe. V případě, že pěstoun nebo někdo jiný vybral peníze z Vaší knížky, učinil tak neoprávněně, a máte proto právo peníze vymáhat opět soudní cestou.

Doporučuji situaci řešit co nejrychleji, neboť nárok na vrácení peněz se promlčuje po 3 letech od chvíle, kdy se o situaci dozvíte. V některých případech ale soudy přihlížejí k mimořádným okolnostem a svůj nárok můžete uplatnit i později, maximálně ale do 10 let od vzniku nároku.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz