Pečuji o tatínka, který má přiznaný příspěvek na péči. Nyní je v LDN, budu mít nárok na příspěvek i za leden, kdyby v prosinci zemřel? Jak je to v takovém případě s příspěvkem na automobil a na bydlení, když mám v jeho bytě trvalý pobyt?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 12. 2015 zobrazit původní dotaz

zdravim chtel bych se zeptat .pobiram prispevek na peci, za prosinec jis sem dostal ,pokut by nedej buh tatinek zemřel přiklad 29.12.2015 mam narok na prispěvek vroce 2016 za leden? děkuji

Dobry den chci se zeptat jestly ma tatinek narok na duchod v měsici leden 2016 pokut by tatinek zemřel v měsici prosinec 2015 děkuji. Jestě bych se zeptal dostal prispěvek na automobil pokut by zemřel naleželo by mi atomobil? co v připadě v takove situaci dělat,když je auto na tatinka.Četl sem na strankach že auto se nevijima v takovem připadě jde do dědictvi. Děkuji

Dobry den mam dotaz tatinek bydli ve statnim byte panelovy dum pobira prispevek na bydleni, pokut by tatinek byl v LDN jak bych to měl s prispěvkem na bydleni když nemam žadnej přijem.Mam zde trvaly pobyt a bydli semnou družka s dětmi je hlašena na služby. Družka nema take žadnej přijem ,jen ze socialky.nejsem napsany v dekretě jen otec o to jsem už za žadal nevim jak to dopadne. Zatim je hospitalizovan a jinak ho mam v peči. Tatinek pobira starobni duchod a ja přispěvek na peči.Děkuji

rut
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že tatínek pobírá příspěvek na péči, starobní důchod, příspěvek na bydlení a dostal příspěvek na automobil. Nyní je tatínek hospitalizován. Ptáte se, zda byste měl nárok na příspěvek na péči v lednu 2016, pokud by tatínek zemřel ještě v roce 2015. Dále se ptáte, zda by tatínkovi, pokud by zemřel v prosinci 2015, přišel ještě starobní důchod v novém roce. Váš další dotaz se týká tatínkova auta, zda byste ho po něm zdědil. Také se ptáte, co se stane s příspěvkem na bydlení, pokud by byl tatínek umístěn v léčebně dlouhodobě nemocných a Vy zůstal bydlet v jeho bytě.

Dobrý den,

pro větší přehlednost a úplnost si Vám dovoluji odpovědět na všechny Vaše dotazy zároveň. Předem bych Vám ráda pro upřesnění ujasnila, že příspěvek na péči náleží osobě, která je z nepříznivého zdravotního stavu závislá na pomoci jiné fyzické osoby. Ta se pak může rozhodnout, komu příspěvek na péči poskytne. Tuto péči pak může poskytovat osoba blízká, asistent sociální péče nebo různá lůžková zařízení. Příspěvek na péči tedy nepatří Vám, ale tatínkovi. Pokud by zemřel, má tedy pečující osoba či instituce povinnost do osmi dnů tuto událost nahlásit na úřad práce a ten zahájí řízení o změně výplaty tohoto příspěvku. Bylo by tedy nelogické, aby člověk, který pobírá příspěvek na péči, tento příspěvek pobíral i po svém úmrtí, jelikož už ničí péči nepotřebuje.
Co se týká starobního důchodu, obraťte se na Call centrum České správy sociálního zabezpečení, kde Vám odpoví na všechny otázky týkající se starobních či pozůstalostních důchodů.
Příspěvek na bydlení slouží rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy, zda na něj máte nárok, rozhoduje několik okolností. Informace k příspěvku na bydlení najdete v odkazu na začátku odstavce.
Otázky ohledně dědictví naše poradna nezodpovídá. Doporučuji Vám tedy prostudovat již zodpovězené dotazy v naší poradně a téma dědické řízení v legislativní části portálu — www.umirani.cz/poradna.html?questionTo=lawyer, případně se obrátit na občanskou poradnu v místě Vašeho bydliště – adresář najdete na www.obcanskeporadny.cz nebo internetovou poradnu na portále www.pohreb.cz.

S pozdravem

Anežka Moravcová

Dotaz zodpovídá

Bc. Anežka Moravcová

Bc. Anežka Moravcová

sociální pracovnice, vedoucí půjčovny pomůcek hospicu Cesta domů

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz