Pečuji o nepohyblivého syna na umělé plicní ventilaci, jeho stav vyžaduje 24 hodinovou péči. Kdo mi může pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 21. 5. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám dotaz k domácí péči o nepohyblivého člověka, který má DUPV. Nevím, jak správně postupovat a na co mám nárok. Doktorka péči předepsala,( nevím, jestli by měla s pacientem nebo s pečujícím konzultovat, co je potřeba) ale Charita i agentura DP tvrdí, že mají nedostatek sester. Řekla jsem doktorce, ať jí to dají písemně, ať se na to můžu odvolat. Pokud to budu mít písemně, mám se obrátit na zdrav. pojišťovnu, nebo na koho? Agentura DP tvrdí, že pokud chceme sestru, tak je to možné jen na ošetřovatelské výkony - sestra přijede, vykoná a odjede. Jinak je to prý sociální služba. Já ale potřebuji dohled, případně aktuální odsátí z ts kanyly a inhalaci, jinak si vše udělám sama. Dohled je potřeba na to, abych mohla jít na nákup, k lékaři a pod., nemůžu nechat syna samotného, může se kdykoliv začít dusit. V zákoně 372/2011 - Zákon o zdrav. službách je § 10, kde je uvedeno, že kromě ošetřovatelské, rehabilitační a paliativní péče lze poskytnout i UPV v domácím prostředí. Lze tedy z toho vycházet při uplatňování svých práv? Potřebuji praktickou pomoc, péče o syna je 24 hodin. Pomůže mi někdo? Děkuji za odpověď. Petra, Šumperk

Petra
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že pečujete o syna s umělou domácí plicní ventilací (DUPV), což vyžaduje Vaši nepřetržitou přítomnost. Praktická lékařka Vám předepsala agenturu domácí péče, nicméně sestra k Vám nedochází, a pokud ano, jen vykoná předem domluvený úkon a odjede. Vy potřebujete ale pomoct i s přítomností u syna, abyste mohla zařídit běžné záležitosti. Ptáte se, na koho se s žádostí o tuto praktickou výpomoc můžete obrátit.

Dobrý den, paní Petro,

nejprve bych Vám určitě doporučila obrátit se s celým problémem na Nonstop linku pomoci organizace Dech života, kde pomáhají rodinám pečujícím o pacienty s DUPV. Budou mít s podobnými situacemi jistě hodně zkušeností a měli by Vám dokázat nejlépe poradit.

S domácí péčí Vám kromě agentur domácí péče (tzv. home care), které poskytují zdravotnické úkony doma, a jejich rozsah i typ indikuje praktický lékař, mohou pomoct služby pečovatelské. Jde převážně o pomoc při zvládání běžných úkonů spojených s hygienou, zajištěním stravy či pouhou přítomností u pacienta. Tyto služby však na rozdíl od agentur domácí péče nejsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění a jejich cena se obvykle pohybuje kolem 100 Kč za hodinu. V Šumperku existuje například pečovatelská služba Pontis, na kterou se můžete zkusit obrátit.

Dále bych Vám doporučila zkusit se obrátit na nadaci Dobrý Anděl, která Vám může zlepšit finanční situaci a dovolit si tak při péči zaplatit nějakou výpomoc.
V případě dalších otázek se můžete obrátit na naši poradnu, kde se Vám pokusíme poradit.

S přáním mnoha sil při péči

Anežka Moravcová

Dotaz zodpovídá

Bc. Anežka Moravcová

Bc. Anežka Moravcová

sociální pracovnice, vedoucí půjčovny pomůcek hospicu Cesta domů

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz