Pečuji o maminku v rámci dlouhodobého ošetřovného. Jak postupovat, když nemohu v termínu zpět do zaměstnání?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 3. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer,chtěla jsem Vás poprosit o radu jsem s maminkou doma(dlouhodobá péče) která mi končí 22.4.2019.Do zaměstnání mám nástup 23.4.2019.Bohužel nastoupit nemohu,maminka potřebuje celodenní péči, ( nemůže být sama doma),jak mám postupovat?Lze přejit z dlouhodobé péče rovnou na příspěvek na péčí? O příspěvek na péči jsme požádali v 1/2019,ještě nebylo nic vyplaceno.Jak to vyřídit se zamestnavatelem-ukončení?Děkuji a přejí hezký den.Karlov.

Jana

Píšete, že doma pečujete o maminku, máte zařízenou péči do 22. 4., následující den byste měla nastoupit do zaměstnání. Maminka ale stále potřebuje celodenní péči. Ptáte se, jak postupovat, zda je možné přejít na příspěvek na péči, o který máte zažádáno. Ptáte se, jak to vyřídit se zaměstnavatelem.

Dobrý den, paní Jano,

jestli tomu dobře rozumím, jste zaměstnaná a aktuálně jste doma s maminkou v rámci tzv. dlouhodobého ošetřovného, které Vám skončí 22. 4. Maminka ale bude péči potřebovat i nadále a Vy řešíte, jakým způsobem ji zajistit. Oceňuji, že o maminku dlouhodobě pečujete a plánujete v tom pokračovat.

Napadlo Vás, že byste se mohla starat o maminku a být příjemcem jejího příspěvku na péči jako poskytovatel péče. To je určitě možné. V lednu jste o příspěvek požádaly, ale ještě jste nic nedostaly. Proběhlo už u Vás sociální šetření? Pokud ano, dostanete příspěvek zpětně ode dne, kdy šetření proběhlo.

Ptáte se, zda lze přejít z dlouhodobého ošetřovného rovnou na příspěvek na péči. Nevím, jak přesně to myslíte. Je samozřejmě možné po skončení péče zůstat dál s maminkou doma a pobírat příspěvek na péči. Důležité je, domluvit se se zaměstnavatelem, co dál. Zda plánujete pracovní poměr ukončit, nebo zda byste se chtěla domluvit např. na neplaceném volnu, pokud by zaměstnavatel souhlasil.

Je dobré vědět, že doba péče o osobu závislou ve II. nebo vyšším stupni na péči jiné osoby (což je dáno přiznaným stupněm příspěvku na péči), se pečující osobě, která kvůli péči není zaměstnána, započítává jako tzv. náhradní doba pojištění. To znamená, že se počítá jako pojistná doba potřebná pro přiznání důchodu. Stát za Vás také odvádí povinné zdravotní pojištění. Tato varianta pro Vás bude dostupná od chvíle, kdy bude mamince přiznán příspěvek na péči.

Podrobnější informace můžete získat v některé z poraden pro pečující nebo telefonicky na lince Pečuj doma.

Držím Vám palce při hledání vhodného řešení.

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz