Pečuji o maminku v rámci dlouhodobého ošetřovného. Jak postupovat, když nemohu v termínu zpět do zaměstnání?
Dobrý den, paní Jano,
jestli tomu dobře rozumím, jste zaměstnaná a aktuálně jste doma s maminkou v rámci tzv. dlouhodobého ošetřovného, které Vám skončí 22. 4. Maminka ale bude péči potřebovat i nadále a Vy řešíte, jakým způsobem ji zajistit. Oceňuji, že o maminku dlouhodobě pečujete a plánujete v tom pokračovat.
Napadlo Vás, že byste se mohla starat o maminku a být příjemcem jejího příspěvku na péči jako poskytovatel péče. To je určitě možné. V lednu jste o příspěvek požádaly, ale ještě jste nic nedostaly. Proběhlo už u Vás sociální šetření? Pokud ano, dostanete příspěvek zpětně ode dne, kdy šetření proběhlo.
Ptáte se, zda lze přejít z dlouhodobého ošetřovného rovnou na příspěvek na péči. Nevím, jak přesně to myslíte. Je samozřejmě možné po skončení péče zůstat dál s maminkou doma a pobírat příspěvek na péči. Důležité je, domluvit se se zaměstnavatelem, co dál. Zda plánujete pracovní poměr ukončit, nebo zda byste se chtěla domluvit např. na neplaceném volnu, pokud by zaměstnavatel souhlasil.
Je dobré vědět, že doba péče o osobu závislou ve II. nebo vyšším stupni na péči jiné osoby (což je dáno přiznaným stupněm příspěvku na péči), se pečující osobě, která kvůli péči není zaměstnána, započítává jako tzv. náhradní doba pojištění. To znamená, že se počítá jako pojistná doba potřebná pro přiznání důchodu. Stát za Vás také odvádí povinné zdravotní pojištění. Tato varianta pro Vás bude dostupná od chvíle, kdy bude mamince přiznán příspěvek na péči.
Podrobnější informace můžete získat v některé z poraden pro pečující nebo telefonicky na lince Pečuj doma.
Držím Vám palce při hledání vhodného řešení.
Barbora Váchová