Pečuji o imobilní paní s nadváhou v jejím domku. Jak usnadnit manipulaci a péči o ni?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 7. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Pečuji v domácím prostředí o jistou paní. Paní dokáže hýbat pouze částečně rukama a velmi málo hlavou, nohy jsou zcela bez citu. Žije sama v domku a chce zde také zůstat, což bych jí velmi ráda dopřála. Problém je ale v tom, že paní váží cca 120 kg a manipulace s ní je v jednom člověku velmi náročná.
Mohli byste mi prosím poradit, jestli existují nějaké metody, jak péči usnadnit? Třeba nějaké pomůcky, nebo triky... Máme zvedák, ale ten nám při péči příliš nepomůže, hlavním problémem je otáčení na boky a přesuny ze strany na stranu a nahoru na lůžku. Případně bych byla vděčná i za radu, na koho bych se mohla obrátit... Děkuji moc za vaši odpověď.

Zuzana Kovandová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Kovandová,

přijde mi obdivuhodné, že se staráte v domácím prostředí o paní, která potřebuje podle Vašeho popisu opravdu hodně péče a která patrně není ani vaší blízkou osobou. Oceňuji, že se snažíte naplnit její přání, aby mohla zůstat doma, i když se už nemůže o sebe sama postarat a že jste se nenechala odradit ani tím, že vzhledem k nadváze a velmi omezeným pohybovým možnostem paní, je manipulace velmi náročná.

Je dobře, že hledáte způsoby, jak péči usnadnit a udělat přesuny na lůžku co nejpříjemnější pro všechny zúčastněné. Píšete, že máte k dispozici zvedák; nevím, zda je to jediná pomůcka, kterou využíváte. Usnadnit polohování může polohovací postel s hrazdou (i když nevím, zda by paní vzhledem k omezenému pohybu rukou mohla hrazdu dobře využít), pomoci může také posuvná podložka. O možnostech využití jednotlivých kompenzačních pomůcek se můžete poradit např. v půjčovnách těchto pomůcek, které jsou veřejnosti k dispozici.

Řadu konkrétních nápadů nabízí web Pečuj doma, kde najdete např. postupy manipulace s ležícím nemocným a řadu dalších námětů. Můžete také položit konkrétní dotaz e-mailem v poradně nebo využít poradenskou linku na čísle 800 915 915. Diakonie, která web provozuje, pořádá také kurzy pro pečující. Je také možné zeptat se, zda by Vám možnosti polohování mohla ukázat zkušená pečovatelka z místní pečovatelské služby.
Pro úplnost dodávám, že tyto nezdravotní služby je možné hradit z příspěvku na péči.

Přeji Vám, ať najdete vhodné formy péče, které budou příjemné pro vás obě a hodně síly ke zvládnutí náročné péče.

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz