Pečujeme o onkologicky nemocnou maminku. Při dýchání chrčí a nedaří se jí odkašlat hlen, nepolyká. Jak jí ulevit a předejít udušení?

Odpověď na dotaz ze dne 1. 2. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
naše maminka s onkologickým onemocněním v pokročilém stadiu, dostává na bolesti i.v. kontinuálně injektomatem 12 amp 1% morfinu. Dále ráno v infuzním roztoku NaCl 2ampule apaurinu + dvě tiapridalu. Na noc nově bude přidán i.v. haloperidol. Je to dva -tři dny , kdy přestala pít, proto praktický lékař rozhodl doplnit tekutiny fyziologickým roztokem 0,5 litru denně. Již druhým dnem maminka nevnímá, nepolyká, nemůže odkašlat ani polknout hleny, které se hromadí. Při dýchání hlasitě chrčí a přijde nám, že jí to brání lehce nadechnout. Jinak dýchá pravidelně a silně, tep hmatný. S praktickým lékařem spolupracujeme, avšak díky jeho pracovnímu vytížení jsou návštěvy u nás cca jednou týdně. Chtěli bychom se zeptat, co udělat pro její komfort v dýchání a předejít zadušení.. přijde nám, že se velmi snaží hlen vykašlat, ale sací a polykací reflex je nulový. Děkujeme za radu. rodina

Kateřina

Vážená Kateřino,

hromadění hlenů v dýchacích cestách a v dutině ústní patří mezi běžné projevy umírání. Je způsobeno ochablostí svalů hrtanu/hltanu, mizejícím kašlacím reflexem a někdy i tím, jak selhávající orgány nestačí správně zpracovávat tekutiny. To je jeden z důvodů, proč většinou pacientům, kteří umírají (tedy jejich životní prognóza se pohybuje v řádu hodin, nejvýše dnů), většinou nepodáváme infuze.

Nemocní často chrčivě dýchají, ale v obličeji mají přitom klidný výraz. Tedy spíše tyto projevy děsí příbuzné, aniž vedou k utrpení umírajícího. Pokud by byly zjevné známky distresu nemocného, je na místě podávat léky, které jednak snižují pocit dušnosti — to je právě třeba morfin, léky, které tlumí vědomí nemocného (apaurin, midazolam) a léky, které snižují tvorbu sekretu — hlenů (butylscopolamin, atropin). Zároveň šetrné polohování, někdy stačí i jen pootočení do polohy na polobok, může uvolnit dýchací cesty a přeskupit hlen tak, aby nepřekážel dýchání.

Podle toho, co píšete, lékař postupuje správně. Možná by Vám ještě mohla pomoci služba mobilního hospice, která je schopna dojet za nemocným i v pohotovostním režimu.

Je obdivuhodné, jak se snažíte s maminkou být a cestu jí ulehčit. Přeji Vám i mamince, abyste vše zvládli pokud možno v klidu.

S úctou

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz