Pečujeme doma o dědečka, který ulehl, trpí nechutenstvím a zvrací. Dáváme čípky, přesto stolice není. Bojíme se, abychom něco nezanedbali.

Odpověď na dotaz ze dne 20. 1. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda nevadí, že náš dědeček již 8 dnů nebyl na velké. Je 87 let starý, ulehl nám již přes měsíc, nechodí už, jen vyjímečně s chodítkem, přestal mít chuť k jídlu, postupně ji ztrácí úplně, po jídle zvrací, vůně jídla mu již 2 dny způsobuje návaly, denně sní již jen 3 lžičky kašovité stravy, kterou však někdy zvrátí. Pije ještě vcelku dobře. Nemá žádnou diagnozu, jen stáří. Dáváme mu glycerínové čípky, ale nekaká. Praktický lékař nám nějak neporadil konkrétně. Nevadí tedy, že nechodí na velkou? Laicky nemá moc z čeho, ale bojíme se, abychom něco nezanedbali. Moc děkuji a přeji hezký den. Ingrid Holoubková

Ingrid Holoubková

Máte obavy o svého dědečka, který, pokud tomu dobře rozumím, umírá. Příčinou zhoršování jeho stavu je pokročilý věk, nikoli nemoc. Již několik dní dědeček neměl stolici, trpí nevolnostmi i zvracením a Vy máte obavy, abyste něco nezanedbali.

Vážená paní Holoubková,

je sice pravda, že když málo jíme a pijeme, je objem stolice menší, nicméně i tak se stále nějaká tvoří. I u umírajících pacientů dbáme na vyprazdňování, protože zácpa může zhoršovat nebo dokonce vyvolat nevolnosti, zvracení i bolesti. Na druhou stranu, když se zdá, že jde o hodiny, dny, nikoli o týdny či dokonce měsíce, nemusíme být příliš nervózní a řešit zácpu za každou cenu.

Patrně nemá smysl podávat umělé zavodňování, protože u umírajích pacientů jen zhoršuje zátěž srdce, tekutiny mají sklon hromadit se v plicích a ztěžovat dýchání nebo v podkoží způsobují otoky. Protože je příjem tekutiny malý, dedeček je ležící, bude stolice tuhá a dědeček se bude špatně vyprazdňovat. Je třeba zhodnotit, zda je stolice hmatná v konečníku, což při zavádění čípku bývá zřetelné. Pokud v konečníku stolice je, glycerinový čípek může stačit. Někdy se musí zavést dva a nebo i opakovaně, než zafunguje. Další možností jsou čípky obsahující bisakodyl (např. Dulcolax) — fungují tak, že podporují činnost střeva, někdy ale mohou způsobit křečovité bolesti. U některých pacientů je stolice tak tuhá, že je potřeba podat klysma a stolici ručně vybavit — to je ale záležitost pro zdravotníky a toto by měl posoudit a případně řešit praktický lékař, třeba i s pomocí agentury domácí péče. Podávat léky proti zácpě ústy není u těchto pacientů pochopitelně vhodné.

Snad Vám moje odpověď pomůže a dědečkovi se uleví. Možná by stálo za to, aby měl léky proti nevolnosti, které praktický lékař může předepsat a opět třeba za pomoci mobilního hospice nebo agentury domácí péče je lze podávat injekčně do podkoží. Na mobilní hospic se můžete obrátit o pomoc či radu i vy sami. Zde je seznam všech mobilních hospiců, které jsou v naší republice dostupné.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz