Péče o manžela v domácí péči

Odpověď na dotaz ze dne 15. 4. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den píši za maminku a prosím velmi o pomoc radou...Tatínka jsme ,,donutili,, jít do nemocnice protože měl problémy s natíkáním nohou , je diabetik atd..Je mi 71let..Do nemocnice šel normálně po svých, fungoval v pořádku.Dnes nám po 2 měsících leží na LDN..Mají podezření na rakovinu prostaty, ale v jeho stavu není možno ho vyšetřit..Údajně prodělal několik mozkových příhod, má středně těžkou demenci..Docházíme za tatínkem každý den, ale osobně máme pocit, že péče o tatínka co se týká sester - není nejlepší..Včera hned mezi dveřmi tatínek volal - pít pít pít...doslova hltal vodu..sám si ji ze stolku nevezme...uvažujeme o možnosti domácí péče..finančně na tom moji rodiče nejsou moc dobře, bydlí v pronájmu, maminka z důchodů zaplatí nájem elektřinu plyn a nějaké splátky co mají...Chtěla bych se zeptat, kam se máme obrátit a zda by měla maminka nárok na nějaký příspěvek...Chodím obden na brigádu ve svých 64letech, aby si trochu přilepšila..Kdyby byl tatínek doma, bude potřebovat péči 24 hodin, protože je upoután na lůžko a k tomu si sám neudělá vůbec nic...Nechceme ho nechat v nemocnici...Jediné z čeho máme obavy-jsou zdravotní..Po psychické stránce máme pocit, že by mu bylo lépe doma, kde by se mu člověk věnoval daleko více a snažil se s ním i mluvit atd...Má maminka právo na nějaké příspěvky a pomoc? Děkuji a přeji hezký den...

Helena
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Popisujete těžkou situaci, kterou prožíváte s Vaším nemocným tatínkem. Nyní leží v LDNce a Vy se domníváte, že zde mu není poskytnutá nejlepší péče. Chtěli byste si vzít tatínka domů a postarat se o něj v domácím prostředí. Vzhledem k tíživé finanční situaci Vašich rodičů byste chtěla vědět, zda by pečující maminka měla nárok na nějaký finanční příspěvek.

Dobrý den, paní Heleno,

je od Vás hezké, že v této nelehké situaci se sháníte po informacích a chcete Vašemu tatínkovi zajistit co nejlepší možnou péči. Někdy se stane, že prostředí LDNky  nenabízí, vzhledem k počtu pacientů, dostatečnou péči. Pokud je zdravotní stav Vašeho tatínka stabilizovaný a máte lékaře, na kterého se můžete v případě obtíží obrátit, je samozřejmě možné si tatínka vzít domů.

V péči o něj Vám může pomoci pečovatelská služba i domácí péče .

Co se finančního příspěvku týče, Váš tatínek by měl mít nárok na příspěvek na péči .

Příspěvek na péči je poskytován osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého stavu potřebují pomoc jiné fyzické osoby při péči o sebe a při zajištění soběstačnosti. Váš tatínek bude sám rozhodovat o tom, kterým poskytovatelům pomoci příspěvek na péči předá a v jaké výši. Pro Vás to znamená, že pokud o tatínka budete pečovat Vy anebo Vaše maminka, může částka příspěvku připadnout i Vám anebo Vaší mamince.

Pokud budete chtít o příspěvek na péči požádat, je třeba vyplnit Žádost o příspěvek na péči a přílohu Oznámení o poskytovateli pomoci a podat je (osobně, poštou nebo v podatelně) na příslušné pobočce Úřadu práce, zde také lze formuláře získat (nebo na http://portal.mpsv.cz/forms .

V Oznámení o poskytovateli pomoci musíte uvést jména fyzických osob, která o tatínka péči již zajišťují — to bude Vaše maminka a Vy. Bude-li Váš tatínek již využívat sociální službu, uvedete zde také tuto sociální službu.

Pro další informace se můžete obrátit i na poradnu Cesty domů. Můžete přijít osobně, nebo zavolat na tel. č.:  283 850 949775 166 863. K dispozici Vám budou sociální pracovnice v otevírací době: úterý  9 — 17 hodin; středa – pátek  12 — 17 hodin.

Přeji Vám dobré rozhodování v péči o tatínka,

S pozdravem

Petra Lovečková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Lovečková

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz