Péče o děti po smrti matky, pokud "otec" dětí není jejich biologickým otcem

Odpověď na dotaz ze dne 29. 10. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, před časem jsem našla jako mladá vdova nového partnera. Bydlíme spolu půl roku a moje malé děti mu automaticky začaly říkat " tati". Neuvažujeme, že bychom se vzali. Ovšem po tragické smrti mého manžela vím, že ani já nejsem nesmrtelná a tak řeším otázku, co by nastalo, kdyby se se mnou něco stalo, nedej Bože kdybych zemřela. Vzhledem k tomu, že fungujeme jako úplná rodina, je pro mě nepřijatelná představa, že by děti vychovával někdo jiný než jejich " nový" tatínek. Mohu nějak ošetřit již za života, komu chci svěřit péči a výchovu svých dětí?

zuzana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Obracíte se na nás s dotazem, který se týká péče a výchovy Vašich dětí v případě, že byste ji nemohla zabezpečovat sama, ať už z důvodu nepříznivého zdravotního stavu či případného předčasného úmrtí.

Dobrý den, paní Zuzano,

otec Vašich dětí, Váš bývalý manžel, tragicky zahynul a Vy je nyní vychováváte společně se svým novým přítelem, kterého děti vnímají jako velmi blízkého člověka. Fungujete společně jako úplná rodina a přála byste si nějakým způsobem ošetřit svěření péče o děti do rukou Vašeho partnera v případě, že byste sama nebyla schopná ji zajišťovat. Prozatím neuvažujete o uzavření nového sňatku.

Rozumím Vaší potřebě zabývat se touto otázkou a právoplatně tuto situaci ošetřit. Je pochopitelné, že chcete, aby Vaše děti vychovával člověk, kterému plně důvěřujete a s kterým si jsou Vaše děti blízké. Nejsem si bohužel vědoma toho, že by v rámci našeho právního systému bylo možné svěřit děti do péče člověka, který není jejich příbuzným, takto předčasně s tím, že by osvojení nastalo až po případné smrti rodiče.

Můžete ale určitě toto své přání vyjádřit formou notářského zápisu a tento dokument přiložit například k závěti či ho předat svému příteli, který by tak měl možnost v případném soudním řízení prokázat Vaši skutečnou vůli. Ačkoli takový dokument nemá právní platnost zajistit, aby děti byly do přítelovy péče opravdu svěřeny, každopádně k tomu může alespoň určitou měrou dopomoci, pokud nebudou stát v cestě jiné závažné překážky. Je dobré tento notářský zápis alespoň jednou za 2 roky aktualizovat.

Doporučuji Vám v této otázce také kontaktovat přímo OSPOD – oddělení sociálně právní ochrany dětí, které funguje vždy pod sociálním odborem městské části či obce dle místa Vašeho trvalého bydliště. Máte také možnost zaslat elektronický dotaz přes veřejný Informační portál OSPOD.

Můžete se také obrátit na některou z občanských poraden, jejichž seznam a kontakty naleznete na stránkách Asociace občanských poraden.

Přeji dobré pořízení a spokojenost do dalších dní.

Lucie Přádová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lucie Přádová

Mgr. Lucie Přádová

sociální pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz