Partner zemřel na karcinom žlučníku po dvou dnech utrpení. Co byla blátivá tekutina, která šla ven nosem a zvracením?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 7. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
včera v noci zemřel můj partner - 55 let na karcinom žlučníku. Před rokem prodělal operaci, kdy mu odňali část jater, 50 cm tlustého střeva, 10 cm tenkého střeva, žlučník, břišní tuk a 52 uzlin. Od začátku června 2019 chodil nepřetržitě na chemoterapii až do června 2020.. Přesto se objevily metastázy v játrech, plicích a páteři. Objevily se bolesti břicha, které se stupňovaly tak, že došlo na morphin, který ovšem nezabíral. poslední dny měl aplikované dvě náplasti 100 mg, dávkovač s morphinem a každé čtyři hodiny jsme museli píchat injekce 2 ml. Přestal srozumitelně komunikovat, pouze hlasitě sténal, křičel, chrčel, obličej se mu stahoval v bolestivých grimasách a držel si břicho. Je možné, že by lék proti bolesti vůbec nezabral. Tato hrůza trvala dva dny, poslední den navíc dvakrát vytryskla nosem silně zapáchající hnědá hustá tekutina podobná blátu, těsně před smrtí tuto tekutinu třikrát vyzvrátil a poté zemřel. Co to bylo za tekutinu? Tato smrt doma v ukrutných bolestech byla strašlivá a i když jsem splnila partnerovo přání a byli jsme já i jeho děti s ním do konce, byl to strašlivý zážitek, který budu mít do smrti před očima. Byli jsme pod dohledem onkologie a hospicu.Prosím o vysvětlení, co se stalo. Děkuji. Lenka

Lenka

Popisujete úmrtí vašeho přítele na zhoubný nádor žlučníku. Poslední dva dny pro něj zřejmě byly přes péči hospice spojené s utrpením, opakovaně zvracel tmavou, zapáchající kaši. Ptáte se, co se mohlo dít.

Vážená Lenko,

je mi opravdu líto, že přesto, že jste splnili přítelovo přání být doma, byly jeho poslední dny naplněny trápením a pro vás zatím zůstávají jen nehezké vzpomínky.

Nevím pochopitelně, co se přesně dělo, ale domnívám se na základě vašeho popisu, že došlo k úplné blokádě střevní průchodnosti. Kruté bolesti břicha a zvracení tmavé, silně páchnoucí kašovité hmoty (jde o stolici z horní části střev) jsou typickými obrazy překážky v horní části trávicího ústrojí. To je bohužel jedna z velmi závažných komplikací nádorů břicha. V určité fázi nemoci, ve které byl velmi pravděpodobně i váš přítel, není možné žádné řešení k obnovení průchodnosti střev. Cílem je pak mírnění bolestí. K tomu se používají kromě opioidů i další léky, obvykle ve směsi podávané infuzí. Pokud se léčbou nedaří projevy dostatečně tlumit, je v takové situaci plně na místě využít takzvanou paliativní sedaci — tedy uvedení nemocného do spánku, díky němuž pak nevnímá utrpení způsobené závažnou nemocí. Hloubka spánku může být různě regulována od povrchního až po hluboké kóma — vše podle nemocného.

Neumím si představit, co jste prožívali, přesto obdivuji vaši statečnost a odhodlání splnit příteli jeho přání. Je dobře, že se ptáte po vysvětlení. Zvažte i podporu psychoterapeuta, může vám pomoci nahlédnout na celou situaci z jiného úhlu pohledu a pomoci vám se časem se vším lépe vyrovnat. Přála bych vám, aby ty hezké vzpomínky jednou převážily.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz