Partner zemřel 25 dní po stanovení diagnózy rakoviny jícnu. Mohla být příčina smrti jiná než rakovina? Proč ji nesdělují?

Odpověď na dotaz ze dne 2. 2. 2019 zobrazit původní dotaz

Partner šel k lékaři asi 14dni poté co začal dost kašlat,objevovala se i krev, měl problém s polykáním, říkal že mu to zůstává viset v jícnu, každé sousto musel zapít.Vysetrenim se ukázalo, že se jedná o adenokarcinom jícnu 1/3,s metastázami na plicích oboustranně.Na onkologii ho pouze objednali.Jedl málo,po pár dnech už skoro vůbec.Vic a víc odříhaval,zvracel i malé množství co snědl, celkově slábnul, měl horečku.Jel na pohotovost se všemi lékařskými zprávami, přesto musel čekat několik hodin na výsledky krve,pak teprve dostal kapačku.Na ambulanci.Pote byl poslán domů pro nedostatek místa v nemocnici,s tím, že má druhý den zavolat na výsledky konzilia.Rozhodli zavedení stentu do jícnu, objednán na 27.12., zhruba za 10dni.20.12.jel opět do nemocniční ambulance,byl hospitalizován,23.12.ho pustili domů,se slovy,aby si užil Vánoce s rodinou, že jsou jeho poslední.Byl na tom psychicky špatně a celá rodina též, představa hezkých Vánoc se rozplynula.Brzy ráno měl nějaký záchvat,nemohl mluvit, držel si hlavu,po chvíli to přešlo,do nemocnice nechtěl, vše si pamatoval.25.rano to stejné, procvičoval si mluvu, bál se, že mu začíná demence.Odpoledne se mu přitížilo, chtěl do nemocnice, šla jsem pro telefon,jestli by pro něj přijela sanitka,v tom měl další záchvat,tiky do očí, škubání hlavy do strany,volala jsem 155, než přijeli, přešlo to. Paní doktorka mi řekla, že to vypadá na metastázy v mozku. Odvezli ho do Nymburka, protože Bulovka pro něj opět neměla místo,Tam ho převezli 26.kdy měl nastoupit.Ten den měl opět 2 záchvaty.27.kdy mu měli zavést stent byl zákrok zrušen pro zhoršení stavu. To už jen ležel, nedokázal si sednout,nemluvil.28.12.zemrel,
25 dní po stanovení DG.
Mám několik otázek:
1.jak je možné, že s takovou dg.musi pacient čekat na výsledky krve než mu je pomoženo kapačkou
2.jak je možné, že pro takového pacienta není v nemocnici místo
3.jak je možné, že zavedení stentu bylo zdržení způsobené svatkama (bylo to řečeno),v podstatě umíral i hlady
4.jak je možné, že doktorka si může dovolit pacientovi říct, že Vánoce jsou poslední,musela přece vědět, že to bude mít vliv na psychiku
5.zajimalo by mě,jak dlouho rakovinu mohl mít, že to mělo tak rychlý spád.Asi souvisí dlouhotrvající únava nepřiměřená věku (asi rok)
6.take jestli už mohl mít mezaz.na mozku třeba 2mes.,byl na neurologií pro špatné držení rovnováhy a motání hlavy,podle doktora byl v pořádku, odeslán na sono, silná ateroskleróza nepřiměřená věku, výsledek už neurolog neviděl
Mohla být příčina smrti jiná než rakovina? Proč příčinu smrti nesdělují?
Předem děkuji za odpovědi

Hana

Váš partner nečekaně rychle zemřel na nádorové onemocnění jícnu. Máte několik dotazů, které se týkají vedení jeho léčby a organizace péče.

Dobrý den,

neumím vám odpovědět konkrétně, protože jsem vašeho partnera nikdy neviděla, neměla jsem možnost jej vyšetřit a ani neznám a nemám k dispozici zdravotní záznamy. Prosím, berte tedy mé odpovědi jako obecné, ty konkrétní si lze vyžádat v nemocnici. Bohužel nádor jícnu patří mezi ty špatně léčbou ovlivnitelné, prognóza nemocných je velmi závažná.

Začala bych tím, že právo na informace má u nás pacient. Pacient má zároveň právo se informací zcela vzdát a má také právo jmenovat osoby, kterým může nebo naopak nesmí být informace podávány. Tím by se vždy zdravotníci měli řídit. Je pochopitelné, že pokud blízcí nejsou přítomni rozhovorům lékař — nemocný, mohou být informace do určité míry neúplné a někdy i v dobré víře samotnými pacienty zamlčované, aby blízcí nebyli zbytečně traumatizování nepříznivými zprávami.

  1. Doba trvání zpracování výsledků závisí na stavu nemocného — jde-li o bezprostřední ohrožení života, pak samozřejmě jsou výsledky zpracovávány přednostně — jde o pacienty, kteří jsou třeba po vážné autonehodě, nebo leží na pracovištích anesteziologicko-resuscitačních. U ostatních nemocných obvykle není problém počkat do odpoledne. Odklad zahájení infuzí neovlivní jejich zdravotní stav, i když chápu, že čekání v přeplněné čekárně jistě nepřispívá ke klidu a pohodě.

  2. Nutnost hospitalizovat pacienta musí vyhodnotit lékař — pokud je jasné, že hospitalizace nesnese odkladu, protože by došlo k ohrožení života nemocného a poškození jeho zdraví, pak lékaři vyjednávají přijetí i do jiného zařízení.

  3. Zavedení stentu je takzvaně elektivní výkon — to znamená, že odklad opět nezpůsobí závažnou újmu na zdraví. Chápu, že pro vás to vypadá a zní jinak, ale toto období lze překlenout jiným způsobem. Výkon patří do rukou vysoce specializovaných lékařů a plánuje se dopředu. Zavedení stentu nevyléčí nádorové onemocnění, může ulevit zvracení a nevolnostem. Záleží zase na pokročilosti nádoru — může se stát, že ani po zavedení stentu nemocný nezačne znovu jíst, protože bude trpět nádorovým nechutenstvím, které neumíme příliš ovlivnit. Tito pacienti rozhodně netrpí hlady a nechutenství je následkem pokročilosti nemoci. Existuje celá řada výkonů, které se neprovádějí akutně. Vyhodnotit situaci musí opět ošetřující lékař.

  4. Zde se vracím k výše uvedenému. Lékař je povinen pacienta pravdivě a citlivě informovat. K tomu patří také informace o časovém výhledu. ALE: je dobře se pacienta zeptat, zda tuto informaci chce. V našich podmínkách většina nemocných si přeje vědět, kolik času jim zbývá. Je pochopitelné, že blízcí se snaží nemocné před touto informací chránit — bojí se, jak sama píšete, psychické reakce. Ale nepravdivé informace nebo zamlčení informace proti vůli pacienta může způsobit velké utrpení. Třeba když se mladá maminka samoživitelka nestihne postarat o své děti, protože neví, že brzo zemře. Nebo když starší člověk nestačí srovnat své dědické záležitosti a předat třeba firmu nebo splatit dluhy. Zamlčené informace mohou zabránit tomu, aby se usmířili znesváření sourozenci a toto pak mrzí celý život. Právě proto by to měl být sám nemocný, kdo určí, zda a v jaké míře si informace, jak o nemoci samé, tak o časovém výhledu, přeje.

  5. Na tuto otázku neumím dobře odpovědět, jistě šlo o déletrvající proces. Na nádory jícnu se často přijde dosti pozdě, protože se dlouho nijak neprojevují. Jícen je velmi pružný, a tak pocity váznutí sousta a krvácení jsou až pozdními projevy.

  6. Metastázy na mozku se opravdu mohly podílet na obraze, který popisujete. Obvykle jen znovu potvrzují pokročilost základního nádorového onemocnění. K vyšetření neurologem se nijak vyjádřit neumím.

Představuji si, že pro vás musel být průběh jeho nemoci velmi rychlý, vlastně nevyzpytatelný, informace nedostatečné a vaše obavy a dotazy nezodpovězené. Právě takové rychlé průběhy zanechávají v pozůstalých velké množství otázek, nejistot a pochybností. Ze zkušenosti ale vím, že ani podrobné odpovědi nemusí vést k úlevě. Pocit pochybností někdy může přetrvávat. Velmi bych vám doporučila kontaktovat poradnu pro pozůstalé, protože část odpovědí se skrývá v otázkách, které nás ani nenapadne položit.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz