Otok na mozku po otravě oxidem uhelnatým

Odpověď na dotaz ze dne 11. 11. 2008 zobrazit původní dotaz

Dobry den prosim o radu.Otravil se mi pritel oxidem uhlicitym,napsal mi posledni zpravu v 16:00 a nasla jsem ho druhy den 20:00hod. Byl zavreny v garazi. Je 7 dni v nemocnici ,oci jeste neotevrel ma je pootevrene ma je zakalene,oblicej ma v normalnim stavu obcas se mu skrivi oblicej,vyplazuje cely jazyk,s jednou rukou nepohybuje a druha ruka se mu vykrucuje do zadu a prsty ma v kreci,je pripojen na vyzivu sondou,dycha sam.Je mu 27 let.Mel velky otok na mozku,doktori rikali ze uz mu otok splaskl.Tvrdi mi ze v tomto stavu bude uz do konce zivota.Mame spolu 2.mesice starou holcicku.Predem dekuji Nikola ps: prosim pomozte mi jsem zoufala

Nikola

Hledáte naději v situaci, kdy je váš přítel po otravě oxidem uhelnatým v bezvědomí.

Milá Nikolo,

chápu, že jste zoufalá, a obtížně hledám nějakou naději, kterou bych Vám mohla dát.

Píšete, že se Váš přítel otrávil oxidem uhličitým, pravděpodobně máte na mysli oxid uhelnatý, který je pro tělo nebezpečný tím, že způsobí stav podobný dušení, protože zablokuje v těle přenos kyslíku ke tkáním, a tedy i k mozku. Mozek vydrží bez kyslíku jen velmi krátkou dobu, potom dochází k bezvědomí. Jak se bude další stav postiženého vyvíjet, závisí i na tom, za jak dlouho  se dostane z prostředí s vysokou koncentrací tohoto plynu.

Bezvědomí s různými projevy těla (křeče končetin, mimovolní pohyby jazyka apod., tak jak je u Vašeho přítele popisujete) jsou reakcí mozku na poškození. A také v podstatě obranným mechanismem. Tím, že je tělo v bezvědomí, „šetří“ tak cenné síly, aby se mohl mozek z poškození zregenerovat.

Jediným lékem při těchto stavech je bohužel jen čas, zatím neumíme (kromě podpůrných prostředků, jako je výživa, léčení infekcí apod.) mozku nějak jinak pomoci, aby se „vzpamatoval“. Týden je poměrně krátká doba na to, aby se dalo předvídat, jak se bude stav vyvíjet dál. Někdy se i po dlouhé době může stát, že se poškozené funkce mozku obnoví a člověk se z bezvědomí doslova probudí. Záleží to na mnoha okolnostech; na celkovém zdravotním stavu, na míře poškození mozku, na nemocech, které mohou hojení komplikovat…To jsou věcí, které Vám nemohu zodpovědět, na ty se musíte ptát lékařů, kteří o Vašeho přítele pečují.

Je také možné, že i pro lidi v bezvědomí je důležité, aby měli důvod vracet se zpátky do života. Pravidelný kontakt a slovní i dotyková stimulace (tedy mluvit a dotýkat se) mohou velmi pozitivně působit na regeneraci a uzdravování mozku. Nebojte se na svého přítele mluvit, vyprávět mu o svých pocitech nebo o tom, co byste mu chtěla říci, dotýkejte se ho. Pokud máte sílu a chtěla byste se dozvědět něco víc, přečtěte si něco o metodě „bazální stimulace“ například na http://www.bazalni-stimulace.cz/index.php. Je to metoda, která citlivě podporuje uzdravování i pacientů po poškození mozku, v některých nemocnicích jsou přímo vyškolení terapeuti, kteří s těmito nemocnými pracují a mohou něco naučit i Vás. Pokud nemáte zatím sílu hledat a zkoušet nové věci, přečtětě si třeba jen desatero bazální stimulace na http://www.bazalni-stimulace.cz/desatero.php a zkuste podle tohoto kratičkého návodu na Vašeho přítele mluvit a dotýkat se ho.

Lidský mozek je nesmírně složitý a nikdo nemůže přesně vědět, co se v něm odehrává, možná, že právě Vaše slova a dotyky mohou pomoci Vašemu příteli vrátit se zpět do života. A i kdyby ne, mohou mu přinést, třeba i nevědomý pocit klidu a bezpečí z Vaší  přítomnosti.

Chápu, že je těžké pro Vás najít nějakou útěchu. Nelze než říci, že bohužel i tak strašné věci, jako je  vážná nemoc blízkého člověka a nadto ještě otce Vašeho dítěte, se stávají, a že nezbývá než věřit, že i z hloubky velikého smutku vede cesta ven.

Rozmyslete se, co je pro Vás důležité, kolik máte sil a k čemu je můžete použít. Nebojte se opřít o pomoc blízkých, není v silách jednoho člověka unést takovou tíhu. Myslete na Vaši holčičku, i velmi malé děti vycítí napětí, strach nebo smutek a potřebují útěchu, stejně jako Vy. Pokud byste potřebovala pomoci, neváhejte se obrátit i na odborníka – psychologa nebo psychiatra, nebo někoho blízkého, komu důvěřujete.

Přála bych Vám, aby i přes všechno neštěstí, které Vás potkalo, ve Vás zůstala naděje a síla k dalšímu životu.

Mnoho sil do dalších dní Vám přeje

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz