Otec zemřel koncem roku 2019, jeho přítelkyně vše vyřizovala, se mnou nekomunikuje. Jak zjistím stav dědického řízení?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 4. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.
Dne 13.12.2019 mi zemřel otec. Vše vyřizovala přítelkyně, která s ním žila ve společné domácnosti. Po smrti otce se mnou odmítá komunikovat a proto nevím, zda proběhlo, nebo proběhne nějaké dědické řízení. Vůbec nevím, kde mám tuto informaci zjistit. Otec bydlel na druhém konci republiky.
Děkuji za případnou informaci. Pavel Kumhera

Pavel Kumhera

Píšete, že Vám v prosinci loňského roku zemřel otec, o praktické administrativní úkony se starala jeho přítelkyně, která s Vámi nekomunikuje. Ptáte se, jak zjistit, jestli proběhlo, nebo proběhne dědické řízení.

Dobrý den, pane Kumhero,

dědické řízení v průměru trvá cca půl roku, takže ještě nemusí být uzavřené. Podle trvalého bydliště a data úmrtí otce můžete zkusit vyhledat v rozvrhu notáře, který má řízení v agendě. U něj se lze informovat o průběhu dědického řízení.

Pokud se Vám to takto nepodaří, lze kontaktovat v místě trvalého bydliště otce místně příslušný soud. Pokud váháte, který soud kontaktovat, poradí Vám na městském úřadě. Zkuste nejprve telefonicky, pokud je to přes celou republiku. Soud rozhoduje o přidělení notáře danému dědickému řízení, proto jméno notáře zná. Pak stejný postup, můžete kontaktovat daného notáře a ptát se na průběh řízení.

Bohužel se v praxi stává, že notář z nějakého důvodu nenajde informaci o tom, že zemřelý má potomky a nezahrne je do dědického řízení. Bývá to někdy proto, že potomci nejsou v registru obyvatel. Kvůli tomu se pak po nalezení potomka uzavřená dědická řízení znovu otevírají.

S pozdravem

Veronika Drnková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Veronika Drnková

Mgr. Veronika Drnková

poradenská pracovnice, psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz