Otec zemřel 2018, soud zastavil dědické řízení pro majetek nepatrné hodnoty. Jak je to s dluhy, mohu odmítnout?

Odpověď na dotaz ze dne 17. 4. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
otec zemřel v říjnu 2018. Majetek neměl, vím jen, že kdysi měl dluhy za firmu, neplatil pokuty, neplatil smlouvy za použití motomedu (60tisíc) , poslední roky byl na vozíku.
O otce jsem se pul roku starala. Poslední 2roky byl v domově důchodců.
Na konec jsem mu vypravila pohřeb.
Předvolali mne k soudu kvůli informacím o pozůstalých atd. (únor 2019).
Nyní mi přišlo usnesení o zastavení dědického řízení pro nepatrný majetek .
výčet majetku v usnesení: notebook, kytara, el.vozík, invalidní vozík a 4 osobní automobily ( nevím kde jsou, pochybuji, že za ně platil pojistku poslední roky).
Dočetla jsem se, že dluhy na mě nepřechází? Ani sociální, zdravotní, pojištovny?
Pokud budu vlastníkem automobilů, které pravděpodobně neexistují, jen je otec neodhlásil (pravděpodobně, protože jeden je výroby 1961, 1975 1996...) - budu je muset tedy odhlásit? za poplatek likvidační? a jak mi budou předány, když nikde nejsou? mohu to odmítnout?
Velmi bych stála o tatínkovu kytaru, ale bojím se , že s těmi auty mohu přijít do fin.problémů.
Jsem samoživitelka a čtyři poplatky za likvidaci mě mohou velmi zatížit nebo zničit.

Děkuji za odpověď.

kateřina

Dobrý den,

v případě zastavení dědického řízení z důvodu, že zůstavitel zanechal majetek pouze nepatrné hodnoty, skutečně platí, že na vypravitele pohřbu přechází pouze majetek (aktiva) a nikoliv dluhy (pasiva). To znamená, že i v případě, že by Váš otec zanechal jakékoliv dluhy, přijetím majetku uvedeného v usnesení soudu z Vaší strany by žádné dluhy, pokud ke dni smrti Vašeho otce existovaly, na Vás nepřešly.

Zároveň i v případě zastavení řízení z důvodu majetku nepatrné hodnoty platí, že vypravitel pohřbu může majetek odmítnout. To vychází přímo z formulace obsažené v zákoně, kde se stanoví, že „Zanechal-li zůstavitel majetek bez hodnoty nebo jen majetek nepatrné hodnoty, soud usnesením vydá zůstavitelův majetek tomu, kdo se postaral o pohřeb, jestliže s nabytím tohoto majetku vyslovil souhlas, a současně řízení zastaví.“ K této problematice se v minulosti vyjádřil také Ústavní soud, který uvedl, že „nutnost ponechat vypraviteli pohřbu možnost nabytí majetku odmítnout vystupuje do popředí tím spíše, že vlastnictví movitých či nemovitých věcí může pro vypravitele pohřbu znamenat významnou zátěž. Opačný výklad by vedl k tomu, že by se právo vypravitele požadovat náhradu nákladů pohřbu transformovalo v povinnost převzít majetek zůstavitele, jež nestíhá žádného věřitele zůstavitele a dokonce ani jeho dědice.“ Pokud se tedy obáváte, by pro Vás majetek po otci znamenal finanční zátěž spojenou se správou majetku, např. Vámi uvedené odhlášení vozidel a zajištění likvidace, můžete přijetí majetku odmítnout. Majetek pak jako tzv. odúmrť připadne státu.

O tomto právu má soud vypravitele pohřbu poučit ještě před tím, že rozhodne o zastavení řízení. Pokud tak soud neučinil a aniž by zjišťoval, zda souhlasíte s nabytím majetku nepatrné hodnoty, rozhodl o zastavení řízení, porušil tím procesní předpisy upravující tento postup. V takovém případu bude třeba situaci řešit prostřednictvím opravných prostředků. Doporučuji v této souvislosti vyhledat advokáta a požádat o pomoc s dalším řešením.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz