Otec utonul před 6 lety, neměli jsme dobrý vztah, mám noční můry. Může jít o posttraumatickou poruchu?

Odpověď na dotaz ze dne 25. 5. 2020 zobrazit původní dotaz

dobrý den, před 6 lety zemřel tragicky můj otec (utonutí), jelikož ale žil v jiném městě, moc jsme se nestýkali a po pravdě ani neměli moc dobré vztahy
každopádně úmrtí mě tehdy zasáhlo, jelikož to bylo náhlé a ještě to mělo policejní vyšetřování (náhlé úmrtí, podezření na cizí zavinění apod.) - byla jsem i na kriminální policii...

po této události se mi občas objevovaly nepříjemné noční můry, které měly vždy stejný scénář - jdu po pláži, nebo sedím na pláží, obloha se zatmí, přijde bouřka a obrovské vlny, které se změní v tsunami a spláchnout mě - obyčejně se probudím poté, nebo chvíli ve vodě bojuji o život :-(
nevím, zda je to spojené s otcem?

poslední dobou se mi stává, že v noci špatně spím a zjistila jsem, že se třeba nedokážu vůbec soustředit na čtení knížek , což je přitom činnost, kterou mám ale velmi ráda!

je mi ale divné, že by 6 let po události by moje hlava stále měla ,,problém,, - je zajímavé, že někdy mám občasné úzkosti i když venku velmi silně prší! (událost se stala právě, když venku silně pršelo - policie mi volala)

může to být posttraumatická porucha? ale to by asi netrvalo tak dlouho ne?

Děkuji moc!

A děkuji i za to, co děláte, je to úžasná činnost, dělaná s velkým srdcem :)

Zahrova

Dobrý den,

popisujete stavy, které zažíváte, dáváte si je do souvislosti s utonutím Vašeho otce před 6 lety. Zároveň si kladete otázku, zda to může být posttraumatická stresová porucha, jestli už to není moc dlouho od události.

Je mi moc líto, co se stalo. Váš otec zemřel náhle a tragicky. I když jste neměli dobré vztahy, představuji si, že to pro Vás byl asi šok a velký stres. Navíc s úmrtím souvisely další události, které mohly zvýšit míru stresu, jako je policejní vyšetřování.

Objevují se noční můry spojené s vodou, nemůžete spát, nemůžete se soustředit na čtení a když prší, máte úzkosti. Přemýšlím o tom, jak moc jsou pro Vás tyto stavy asi nepříjemné. Představuji si, že z nich můžete být unavená, možná někdy už předem očekáváte, jestli budete dobře spát, nebo jestli přijde noční můra.

Ráda bych Vám dala odpověď, jestli jde o posttraumatickou stresovou poruchu, ale nejsem diagnostik. Mám takový pragmatický názor, se kterým můžete a nemusíte souhlasit, že ať už se “to” jmenuje jakkoli, třeba posttraumatická stresová porucha, úzkost, nebo cokoli jiného, docela Vám “to” zasahuje do života. Jelikož Vás to omezuje, podpořila bych Vás ve vyhledání psychoterapeutické podpory. Můžete zkusit hledat psychoterapeuta přes známé nebo na seznamech odborných společností ČPTZ a ČAP. Není to pravidlem, ale první odborná společnost sdružuje více psychoterapeuty na pojišťovnu, druhá odborná společnost spíše psychoterapeuty, kteří pracují soukromě a platí se jim určitá hodinová taxa.

Přeji Vám úlevu od obtíží a odpovědi na Vaše otázky.

S pozdravem

Veronika Drnková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Veronika Drnková

Mgr. Veronika Drnková

poradenská pracovnice, psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz