Otec se 3 měsíce před smrtí oženil. Jeho žena brání mně i sestře vstupu do domu po otci. Mám nějaká práva?

Odpověď na dotaz ze dne 21. 7. 2022 zobrazit původní dotaz

Zemřel mi otec a dědické řízení teprve proběhne. Bohužel 3 měsíce před smrtí se otec oženil s dlouhoketou družkou. Ta mi teď brání vstupu do domu po otci. O přespání nemluvě. Jestli otec zanechal nějakou závěť se zatím neví. Její zakaz mne komplikuje případné návštěvy příbuzných v daném regionu, protože bydlím 160 km daleko od otcova domu. Má na toto konání právo? Odůvodňuje to tím, že chce mít do dědického řízení klid. Dále po smrti otce souhlasila s přepisem energií na mou osobu, protože před časem nastoupila do důchodu a ten jí zatím nechodí. Je tedy bez peněz. Souhlas s přepisem stvrdila i podpisem. Když je teď vše již přepsané, tak si to zase rozmyslela a tvrdí, že jsme na přepis energií neměli nárok a nesměli ho provést. Výše nových záloh se jí zřejmě nelíbí. Když nás ale do domu nechce pouštět, tak nevidím důvod, proč jí na zálohy přispívat. Do domu si příležitostně nastěhovala své dvě dospělé děti s partnery a svojí sestru. Nevím jak celou situaci řešit a ona odmítá komunikovat. V domě nemá trvalé bydliště.
Mám jako budoucí spoluvlastník (pokud se nenajde závěť) nějaká práva? Otec měl 2 dcery a k oběma se k nám chová stejně nepřístupně. Vykonavatelem pohřbu je sestra, neměla totiž peníze na pohřeb a tak jsme ho hradily my.
Děkuji za odpověď.

Alena

Váš otec se 3 měsíce před smrtí oženil. Jeho žena Vám brání ve vstupu do domu a odmítá komunikovat. Ptáte se, jestli na to má žena Vašeho otce právo a jaká práva máte Vy se sestrou. Situaci komplikuje, že se neshodnete ohledně záloh za energii. Po úmrtí otce jeho žena souhlasila, aby byly energie přepsány na Vás. Teď ale tvrdí, že jste na to neměli nárok.

Dobrý den,

dědické právo vzniká podle zákonné úpravy již smrtí zůstavitele. V dědickém řízení pak soud toto právo pouze potvrzuje. To prakticky znamená, že dědici mohou jistým způsobem s dědictvím nakládat již před a během řízení. Jestliže není známo, že by Váš otec zanechal závěť nebo uzavřel dědickou smlouvu, pak lze v tuto chvíli předpokládat, že společně s Vaší sestrou a manželkou Vašeho otce dědíte každá ⅓ domu.

Jako předpokládaná dědička pak máte právo s domem běžně hospodařit a vykonávat jistá vlastnická práva. To zahrnuje i právo na vstup do domu. Družka Vašeho manžela se tak svým jednáním dopouští neoprávněného zásahu do Vašich (prozatím předpokládaných) spoluvlastnických práv, proti čemuž se lze bránit u civilního soudu.

Co se týče platnosti přepisu smlouvy na energie, energetické společnosti běžně nabízejí přepis smlouvy na jiného zákazníka po doložení úmrtního listu zemřelého. Ze znění dotazu nerozumím tomu, jestli je smlouva na energie momentálně napsaná na Vás, nebo na manželku Vašeho otce. V obou případech je ale přepis možný, tzn. jestli nový zákazník (Vy nebo družka Vašeho otce) převod smlouvy sám podepsal a byl srozuměn se zněním smlouvy, pak je to po právní stránce v pořádku.

S pozdravem

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz