Otec před smrtí převedl byt na manželku. Je možné to považovat za vyrovnání? Mohu vidět výpisy z otcova účtu?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 9. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Mohu poprosit o radu Otev před smrti zúžil společné jmění manželů a společný byt, nechal na manželku. Je možné to považovat za částečné vyrovnání po zemřelém otci?
Mohu žádat notáře o otcovo výpisy z jeho účtu, jelikož peníze které měl na něm nejsou. Děkuji

Kam lze zaslat příspěvek na podporu této poradny ?

Marian

Váš otec před smrtí zúžil společné jmění manželů tím, že na manželku převedl byt. Ptáte se, zda je možné to považovat za částečné vyrovnání po zemřelém otci? Zajímá Vás také, zda můžete notáře požádat o nahlédnutí do výpisů z otcova bankovního účtu.

Dobrý den,

domnívám se, že zúžení společného jmění za částečné vypořádání pozůstalosti považovat nelze. Za svého života může člověk se svým majetkem nakládat dle vlastního uvážení. Součástí pozůstalosti se stane pouze to, co člověk vlastní k okamžiku smrti. Teoreticky tak člověk může za svého života převést veškerý svůj majetek na jinou osobu, resp. může zvolit zvláštní úpravu uspořádání společného jmění manželů. Pokud se s manželkou otce nedomluvíte jinak, bude dědit standardním způsobem v první dědické třídě, a to stejný podíl na pozůstalosti jako Vy a případně další Vaši sourozenci.

Pokud se v rámci dědického řízení projednávají také peníze uložené na bankovních účtech, budou výpisy z účtu součástí dědického spisu. Notář z nich bude vycházet jednak při vypořádání společného jmění manželů (pokud byl účet ve společném jmění otce a manželky) a následně pak při vypořádání pozůstalosti. K informacím o penězích na účtu a jejich vypořádání tedy budete mít přístup, jste-li účastníkem řízení.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz