Otec mého dítěte má odoperovaný nádor jícnu a žaludku, ale nemoc se vrátila. Jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 7. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, otci mého dítěte byla v lednu 2013 diagnostikována rakovina jícnu a žaludku v pokročilém stadiu, avšak operabilni. Následoval cyklus chemoterapii, které nádor zmenšily, následně operace. Po cca 2,5 letech se však rakovina vrátila, byla mu odebrána slezina a nasazený další chemoterapie, tuším, že 6 cyklů. Jestli nador metastazoval jeste nekam jinam, to nevim, v zacatku bylo podezreni na metastazy do plic a jater, avsak nevim, zda se to potvrdilo. Vypadá velmi zubožené a o podrobnostech se odmítá se mnou bavit. Jaká si myslíte, že je u něj prognóza? Mockrát děkuji za odpověď, Noemi

Noemi

Ptáte se na prognózu onkologicky nemocného blízkého, kterému byl před 5 lety zjištěn zhoubný nádor jícnu a žaludku.

Vážená Noemi,

bohužel bez mnoha dalších podrobností nelze na váš dotaz rozumně odpovědět — prognózu zhoubných nádorů určuje celá řada faktorů od samotné biologické povahy nádoru (některé jsou agresivnější než jiné a to i v rámci užší diagnózy “nádor žaludku” nebo “nádor ledviny”), některé nádory reagují na léčbu lépe než jiné, důležitý je také celkový zdravotní stav pacienta, další možné choroby atd. Obvykle bohužel nádory jícnu bývají hůře léčbou ovlivnitelné. Velmi hrubě orientačně lze konstatovat, že je-li nádor lokalizovaný a byl chirurgicky odstraněn, tak 5 let přežívá zhruba 40% nemocných (tedy zbylých 60% do 5 let na nádor zemře). Pokud je nádor rozsáhlejší a nepodařilo se léčbou jej zcela odstranit, tak 5 let přežívá 21% pacientů. U velmi pokročilých nádorů je 5 leté přežití 4%.

Chápu, že je pro vás náročné, když s vámi odmítá mluvit a vy tedy nevíte, co se vlastně děje. Můžete zkusit vysvětlit, proč jsou pro vás informace důležité, ujistit, že v případě potřeby můžete být připravena pomoci, ale i tak se někdy stává, že se nemocní do sebe uzavřou a zůstávají ve svém světě. Pak nelze, než tuto situaci respektovat.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz