Otec má se svou ženou dítě, mě z předchozího sňatku, a ještě jednu dceru. Jak by to bylo s dědictvím?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 4. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chci se zeptat. Můj otec se rozvedl a znovu se oženil s nevlastní matkou. Spolu mají 1 dítě. Já jsem z bývalého manželství a mám ještě 1 sestru. Otec si postavil v novém manželství dům a daroval ho a i pozemek (v celkové hodnotě 15 mil) své nynější ženě. Otce já a sestra pravidelně navštěvujeme a já se dokonce i podílela peněžně na jeho domě (myslela jsem že je jeho). Nevlastní matka se tváří velmi přátelsky, ale asi se rozhodla, aby všechen majetek zdědila ona a zamezuje kontaktu mě i mého otce. V případě jeho úmrtí budou jeho zbylý majetek dědit 4 dědici (já, sestra, nynější manželka alias nevlastní matka a její dítě), je to tak?. Bude dědický podíl jeho nové manželky zkrácen o hodnotný majetek nebo se bude jeho zbylý majetek dědit podle dědického řízení bez vlivu darovací smlouvy?

Monika

Dobrý den,

z informací, které uvádíte, nejsem bohužel schopná napsat konkrétní právní závěr. Pro právní posouzení je kromě jiného důležité vědět, zda otec měl dům a pozemek ve svém výlučném vlastnictví a mohl jej darovat své nové manželce. Pokud dům a pozemek nabyli za trvání jejich manželství, pak k darování dojít nemohlo, protože dům i pozemek byly součástí společného jmění manželů.

Pokud je určitý majetek součástí společného jmění manželů a jeden z manželů zemře, musí před rozdělením pozůstalosti mezi dědice dojít nejprve k vypořádání společného jmění. Polovina jmění pak zůstane přeživšímu manželovi a druhá polovina se následně dělí mezi dědice. Za těchto okolností by tedy polovina domu a pozemku zůstala manželce a druhá polovina by se rozdělila mezi Vás, Vaši sestru, dítě z druhého manželství a manželku. Každému z vás by náležela jedna čtvrtina pozůstalosti.

Pokud by k převodu vlastnického práva k domu a pozemku skutečně došlo darováním ze strany Vašeho otce manželce, nebyl by dům ani pozemek vůbec součástí pozůstalosti. Zbývala by pak pouze varianta navrhnout v rámci dědického řízení, aby soud provedl tzv. započtení na dědický podíl manželky. Tímto způsobem by z pozůstalosti manželka neměla nabýt další majetek s ohledem na to, že za života otce již určitý majetek od něj nabyla.

S ohledem na uvedené neznámé bych doporučovala konzultovat Vaši situaci s advokátem. S lepší znalostí případu bude schopen poradit konkrétní možnosti řešení.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz