Otec má rakovinu plic, začal s paliativní léčbou. Je dostačující, může mu pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 9. 2018 zobrazit původní dotaz

Mám na Vás velkou prosbu, můj otec onemocněl „rakovinou plic“.
Diagnoza: Malobuněčný karcinom v levém horním plicním laloku – centrální forma, zn. Karcinomatozní lymfanglopatie lymfangiopatie v levém horním plicním laloku, okrsek vysoké akumulace FDG promítající se do stěny LKW – bez morfol. Korelátu v CT obraze, meta do uzlin mediastina, velikost T4N2 v.s. M0. IIIB PS spíše 2

V plánu je sekvenční chemo-radiotr

Od pondělka nastoupil na 1 cyklus chemoterapie. (Z511 st po 1. cyklu paliativní chemotr.
Etoposid-Carbopaltina 3-5.9.2018)

Chtěl bych znát Váš názor, je tato léčba dostačující? Můžeme mu nějak pomoci?

Děkuji

David

Váš tatínek má zhoubný nádor plic, který dle popisu je bohužel rozšířen i mimo původní ložisko — do mízních cév a uzlin. Byla navržena protinádorová léčba a vy se ptáte, za mu může pomoci, zda je dostačující.

Vážený Davide,

nejsem onkolog, tak vám na tuto otázku nemohu odpovědět jinak, než že je potřeba vyptat se ošetřujícího onkologa. Ze zkušenosti s našimi pacienty tuto kombinaci znám a nepochybuji, že je zcela namístě. Bylo by dobré si s onkologem ozřejmit, co tatínkovi přinese pozitivního a čím jej může zatížit: zastavení postupu nemoci, zmenšení nádoru a příznaků, které působí a zároveň nutnosti opakovaného dojíždění do nemocnice a výskyt nežádoucích účinků protinádorové léčby (bolesti, zvracení, slabost apod.). Můžete také položit dotaz, co by se stalo, kdyby léčbu vůbec nepodstoupil. Přes neznalost onkologických postupů se domnívám, že je velmi pravděpodobné, že léčba prodlouží tatínkovi život (zda v týdnech, měsících nebo i letech neumím říci), ale není pravděpodobné, že nádor zcela odstraní. Plicní nádory jsou obvykle poměrně agresivní a ve chvíli rozšíření mimo původní ložisko je šance na úplné vyléčení velmi malá.

Zároveň existují data, která dokládají, že tito pacienti mají prospěch ze souběžně zahájené paliativní péče — péče, která pomáhá s léčbou průvodních příznaků (bolest, dušnost, nechutenství apod.) a zároveň nabízí také pomoc v oblasti sociální (finanční zabezpečení, příspěvek na péči), psychologické (úzkosti, vyrovnání s nemocí) i spirituální (naděje, smysl života). Pokud tedy je dostupná ambulance paliativní medicíny můžete se obrátit i k nim o podporu. Případně lze využít konzultace v hospici, protože lékaři zde pracující se věnují právě paliativní péči a komplexní podpoře závažně nemocným i jejich blízkým.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz