Otec má nádor v játrech, obou močovodech a cirhózu. Jaký má být postup, na co se připravit?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 10. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
mému otci byla na začátku tohoto roku diagnostikována cirhóza jater, v játrech je také nádor. Během roku podstoupil různá vyšetření, aby se zjistilo, zda je vhodným kandidátem na transplantaci. Aktuálně se objevil také nádor v obou močovodech...Vím, že prognóza zřejmě není dobrá, ale ráda bych se zeptala, jaký byl měl být další postup. Případně jaké budou další projevy onemocnění, co máme očekávat, na co se připravit..??
Děkuji.

x

Ptáte se na možnosti průběhu cirhózy jater s komplikujícím nádorovým onemocněním v játrech a močovodech u Vašeho otce.

Dobrý den,

ohledně Vašeho dotazu na další postup si nejsem jistá, zda myslíte postup nemoci, anebo léčby. Pokud se ptáte na léčbu, tak to se budete muset zeptat ošetřujícího lékaře, který zná všechny podrobnosti potřebné ke zvolení správné terapie. Jestli jsem pochopila správně, tak transplantace nakonec nebyla indikována, tedy další možnosti léčby jsou spíše symptomatické. To znamená, že i když není možno cirhózu a nádor v cirhózou postižených játrech vyléčit (to lze skutečně jen transplantací), je důležité mírnit příznaky tak, aby byla zachována co nejvyšší kvalita života.

Jak asi už víte, cirhóza jater vede k selhání jejich funkce, což způsobuje mnoho potíží, které je možno do určité míry ovlivnit. Záleží ale na stavu a funkcích ostatních orgánů. Játra fungují jako čistička krve a také jako továrna na životně důležité látky – bílkoviny, cukry i tuky. Nejdříve se projevuje nedostatek syntetické aktivity jater. Chybí bílkoviny potřebné pro srážení krve a pro dobrou funkci imunity i pro strukturu svalů a činnost nervové soustavy. To se projevuje zhoršenou srážlivostí krve, nejčastěji modřinami, ale může docházet i ke krvácení ze sliznic. Svaly atrofují a slábnou a nemocní jsou velmi unavení, ztrácejí kondici, výrazně hubnou. Je oslabena imunita a schopnost boje proti infekcím. Nedostatek bílkovin v krvi má za následek vznik otoků nejen na nohou, ale kdekoliv v podkoží. V pokročilém stádiu se tekutina hromadí v břiše, což je dáno i zvětšením a ztvrdnutím jater, které brání normálnímu návratu krve žilním systémem směrem k srdci. Při neschopnosti jater odstranit z krve zplodiny metabolismu, dochází ke zvýšení koncentrace amoniaku v krvi, což je škodlivé pro mozek a může se rozvíjet takzvaná jaterní encefalopatie se zmateností, spavostí, apatií a až postupným přechodem do kómatu. Ke zpomalení těchto změn může Váš otec dostat od ošetřujícího lékaře léky. Vodu z břicha je možno vypouštět, aby nezpůsobovala nepříjemnou dušnost. Pro Vás je důležité, abyste věděla, že úbytek sil a případně stavy zmatenosti jsou známkou onemocnění, kterou sám nemocný neovlivní. Je potřeba o všech příznacích informovat lékaře a ten může přidat nebo ubrat léky, podle vývoje. Pokud lékaři Vašemu otci transplantaci skutečně nenabídnou, a pokud si budete Vy i Váš otec přát, je možno pečovat o něj i doma, nebo v lůžkovém hospici, kde jsou příjemnější podmínky a léčba příznaků jaterního selhání, včetně punkce břicha, je stejně proveditelná jako v nemocnici. To ale záleží na Vašich podmínkách a preferencích Vašeho otce a zejména na dostupnosti mobilních a lůžkových hospicových služeb ve Vašem regionu.

Přeju Vám i Vašemu otci hodně sil a klidných dnů.

S pozdravem

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz