Otec má nádor tlustého střeva, zvětšená játra, operace není možná. Opravdu se nedá nic dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 8. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den mám dotaz, otci v roce 2006 byl operován nádor tlustého střeva, po chemoterapii a radioterapii byla léčba shrnuta jako úspěšná. I přesto ale co 6 měsíců chodil na CT PET, které vždy bylo negativní. jenže loni v říjnu jsme ho akutně odvezli sanitkou pro ileus prasknutí střeva pod tlakem obrovského nádoru velikosti pštrosího vejce.. Po operaci podstoupil žilní chemoterapii. Cca 6 měsíců po operaci se mu v oblasti jizvy udělala jedna boule a nasledně druhá, onkoložka která jej měla na starost a stále má řekla bez jakého vyšetření že se jedná o kýly v jizvě, poslala jej na chirurgii kde to potvrdil také lékař bez jakéhokoliv vyšetření. V květnu otec podstoupil opět PET CT které bylo údajně čisté. Minulý týden otec cokoliv pozřel tak vyzvracel. Nebyl schopen ani nic vvypít. Proto jsem jej odvezla do nemocnice kde lékař pohmatem zjistil že se v žádném případě nejedná o kýlu. Ale o zvětšené játra, poslal jej na RTG a CT s kontrastní látkou a výsledek byl jasný játra jsou zvětšené tlačí na jícen žaludek a střevní kličky a končí až pod pupíkem. Poslal nás k hospitalizaci na onkologii aby podali nějakou léčbu . Onkolog řekl že otce nepříjme protože mu již nemá co dát, že to musí dožít tak jak to je, to že otec potřebuje nějakou výživu jej nezajímalo. Takže jsme šli zpět na chirurgii kde nás pan doktor přijal hlavně aby dostal otec dostal nějakou výživu a tekutiny. Bavili jsme se že je možnost našít do tenkého střeva sondu přes kterou by se podávala tekutá strava. Dnes však na vizitě otci řekli že se již nic nedá dělat a že jakákoliv operace je již bezpředmětná. Přece nemohou jen tak všichni dát ruce pryč. Musí existovat něco čím se játra odoperuji a zmenší i když je to krevní řečiště. Nebo nejaké léky na pozastavení dalšího nárustu.

Simona Šebestová

Váš tatínek je po operaci a ozařování pro rakovinu tlustého střeva a nyní po letech se nemoc vrátila. Kvůli střevní neprůchodnosti prodělal operaci, chemoterapii a nyní se nemoc rozšířila do jater, která jsou zvětšená a utlačují i žaludek a střevní kličky. Onkolog i chirurg se vyjádřili, že již nemohou pro tatínka nic udělat a Vy se ptáte, zda přeci jen není nějaký způsob, jak zastavit progresi nádoru.

Vážená paní Šebestová,

je těžké vyjadřovat se takto na dálku ke stavu nemocného, kterého jsem nikdy neviděla. Z toho, co píšete, se však zdá, že rakovina je nyní opravdu příliš pokročilá na to, aby ji bylo možno vyléčit nebo na nějaký čas zastavit. Operace jaterních metastáz je možná tehdy, když se jedná o jednu nebo několik menších metastáz v jinak zdravé jaterní tkáni, ale pokud je postižení jater mnohočetné, případně jsou celá játra nádorově změněna, operační zákrok by tatínkovi spíše ublížil, než pomohl.

Stejně tak chemoterapie je léčba, která sice má potenciál zbrzdit postup nemoci, avšak má zároveň výrazné nežádoucí účinky (může způsobovat nevolnosti, zvracení, poškozuje tvorbu krvinek atd.). Takže před jejím podáním je potřeba pečlivě zvážit, zda je výrazná naděje, že benefit pro nemocného tyto nežádoucí účinky převýší. Pokud je však již nemocný vyčerpaný, má špatný krevní obraz nebo má nevolnosti a zvrací i z důvodu mechanického útlaku zažívacího traktu nádorem je rozumnější mu již další chemoterapii nepodávat a onkologickou léčbu ukončit.

To však neznamená, že se již nedá dělat vůbec nic. I za situace, kdy víme, že již rakovinu nevyléčíme, lze pro nemocného udělat hodně. Například tím, že se snažíme léky a dalšími prostředky zvládnout symptomy, které ho nejvíce obtěžují (bolesti, dušnost, nevolnosti, nespavost apod.), že s ním mluvíme o tom, kde a s kým by chtěl prožít čas, který už je nějakým způsobem limitovaný a tím i vzácný, jaké pomůcky by mohly posloužit tomu, aby byl život i s přibývající únavou a slabostí pro nemocného zvládnutelný, že se snažíme uskutečnit věci, které jsou pro nemocného důležité.

Je mi jasné, že jsem Vás svou odpovědí nepotěšila, berte ji prosím s rezervou. Jak jsem již napsala úvodem, vycházím jen z toho, co jste mi napsala a Vašeho tatínka neznám. Samozřejmě by bylo nejlepší požádat o odpověď na Vaše otázky přímo tatínkova ošetřujícího lékaře, který má jistě větší vhled do situace než já a bude Vám umět vysvětlit důvody svého rozhodnutí tatínka neoperovat. Také by bylo dobře se s ním domluvit na dalším postupu. Zda pro tatínka hledat nějaké lůžkové zařízení, které by mu bylo schopno poskytnout potřebnou péči nebo jestli si ho budete chtít vzít domů.

V případě, že byste uvažovali o péči v domácím prostředí, bylo by vhodné si zajistit pomoc např. mobilního hospice event. některé z agentur domácí péče. S tímto plánováním by Vám mohla poradit i sociální pracovnice v nemocnici.

Přeji Vám i Vašemu tatínkovi, abyste současnou těžkou situaci zvládli co nejlépe a lékařům, aby se podařilo tatínkovi alespoň ulevit, když už vyléčení nejspíše není možné.

S úctou
MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz