Otec má cirhózu, selhávají mu játra, je žlutý, má vodu v břiše atd. Má při dietě a abstinenci šanci normálně žít?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 9. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobry den, muj otec se propil pres cirhozu az k selhani jater. Momentalne lezi v nemocnici, kde se ho snazi dat aspon trochu dokupy. Bohuzel nam lekari nejsou schopni rict, jak dlouho muze ve svem stavu prezit, jenom to, ze nemocnici uz asi neopusti. Krevni hodnoty ma moc zle, po tydnu pobytu je jeste porad trochu zluty, do toho se mu pridala mocova infekce a ma zakazano jist, protoze se mu ve stolici objevila krev, nemluvim o tom, ze bricho ma porad obri, protoze se jim moc nedari odpumpovat vodu z bricha. Chtela bych vedet, jestli v jeho stavu ma vubec cenu planovat leceni, zda ma sanci se z toho nejak "vylizat" a jestli pri uplne abstinenci a dodrzovani diety mam nejakou sanci na "normalni" zivot. Dekuji za odpoved M.

Zabulki

Ptáte se, zda má Váš otec s cirhózou jater a jaterním selháním šanci na vyléčení a návrat do života, pokud by se léčil a dodržoval dietu. Popisujete, že má žloutenku, špatné jaterní testy, krev ve stolici, močovou infekci a vodu v břiše, neboli ascites.

Dobrý den,

popravdě řečeno, je dost obtížné vyjádřit se konkrétně k možnosti léčení z informací, které udáváte. Chápu, že nemůžete vědět podrobnosti, proto odpovím spíše obecně.
Cirhóza jater je onemocnění, které nedokážeme vyléčit. Dodržováním režimu (abstinence, jaterní dieta, léky na podporu jaterních buněk, je možné postup cirhózy zpomalit, ale dříve nebo později se játra, zjednodušeně řečeno, promění ve vazivo. Játra jsou orgánem, který má velkou funkční rezervu. To znamená, že i při poměrně velkém úbytku buněk, dokáží dlouhou dobu zajistit všechny své funkce. Na druhou stranu, pokud se prolomí určitá hranice a jaterních buněk je příliš málo, dochází k poškození dalších životně důležitých orgánů a jedinou možností k záchraně života je transplantace jater. O tom, zda je pacient vhodný k transplantaci, rozhoduje hepatolog či gastroenterolog ve spolupráci s transplantačním centrem. Transplantaci rozhodně nelze provést pacientům závislým na návykových látkách, ale jsou tam i další omezení. Jak moc jsou játra poškozena a jak moc selhává jejich funkce, sledujeme mimo jiné krevními testy. Při selhání jater se začnou v krvi hromadit odpadní látky, které poškozují jiné orgány, zejména mozek. Další funkce, která je v těle nezastupitelná, je tvorba bílkovin. Ty jsou důležité například pro imunitní systém, aby dokázal tvořit protilátky a dokázal se bránit proti infekcím. V játrech se také tvoří vitamín K, který naše tělo potřebuje pro proces srážení krve. Proto při selhání jater může docházet k velkým krvácivým komplikacím. Nejčastější bývá krvácení do zažívacího systému, zejména do žaludku, protože zvětšováním objemu jater se tvoří křečové žíly na jícnu, které jsou velmi křehké, a při jejich poranění se může spustit život ohrožující masivní krvácení. V důsledku nedostatečné hladiny bílkovin v krvi, dochází také k filtraci tekutiny z cév do břišní dutiny, a to i ve velkém množství, protože břišní dutina má velkou možnost rozepnutí. Když je celá břišní dutina naplněna tekutinou, může tlačit na hrudník a znesnadňovat dýchání. V takové situaci se přistupuje k vypuštění vody, tzv. punkci dutiny břišní neboli paracentéze.

Příznaky, které popisujete, se tedy jeví skutečně jako známky pokročilého postižení jater, které již uzdravit nelze. Jestli je však ještě naděje na zlepšení, anebo jestli stav spěje skutečně k úplnému jaternímu selhání, to nedokážu odhadnout. Smrtelná komplikace se může stát kdykoli, ale zda k ní dojde a kdy, to Vám nikdo neřekne. Obávám se, že Vám v tuto chvíli ani nikdo nezaručí, že bude lépe, ani jak dlouho Váš otec bude žít. Může to být mnoho týdnů, několik týdnů, ale bohužel i několik dnů. Zkuste se opakovaně ptát ošetřujících lékařů v nemocnici, kteří by další průběh mohli odhadnout z vývoje stavu v předchozích dnech. Prognóza se v tomto případě může měnit ze dne na den, podle toho, jak si tělo Vašeho otce poradí s komplikujícím krvácením, infekcí a ascitem.

Je mi líto, že Vám nemohu dát optimističtější odpověď. Každopádně, pokud by si Váš otec nepřál trávit poslední čas v nemocnici, a Vaše rodina by byla připravena na péči o něj doma, i na případ, že by doma mohl zemřít, je možno využít služeb některého z mobilních hospiců. Variantou by bylo i přijetí do lůžkového hospice, kde bývají klidnější a pohodlnější podmínky než v nemocnici.

Přeji Vám i celé Vaší rodině mnoho sil a co nejvíc společného času.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz